3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Görögország már sokkal rosszabb helyzetben volt, mint Magyarország, amikor "végre megszólalt a vészcsengő" és elindult a nemzetközi mentőprogram, és ennek részben az euró volt az oka - áll az egyik vezető londoni kockázatelemző és tanácsadó cég csütörtöki helyzetértékelésében.

Az Eurasia Group szerint az akkori magyar kormány a tőkepiaci válság első jelei láttán tudta, hogy gyorsan az EU-hoz és a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kell fordulnia segítségért. Görögország azonban az euróövezeti tagság feltételezett pénzügyi védőernyőjének takarásában sokkal tovább folytathatta a fenntarthatatlan gazdaságpolitikát, mivel valutauniós tagsága miatt a befektetők erőteljesen alábecsülték a törlesztésképtelenségi kockázat valós mértékét, és Görögország hosszú ideig mesterségesen alacsonyan tartott áron jutott tőkepiaci finanszírozáshoz - áll az elemzésben.

Az Eurasia londoni szakelemzői szerint Görögország 2010-ben az egykor "mélyponton lévő Magyarország paródiájának" tűnik: a hazai össztermékhez (GDP) mért államadósság-rátája 120 százalék - Magyarországé 75 százalék -, államháztartási hiánya 13 százalék - Magyarországé 2008-ban 6 százalék volt, és 2006-ban sem haladta meg a 10 százalékot -, az államadósság-törlesztési kockázatának fedezetére kínált hitelpiaci származékos csereügyletek (credit default swaps, CDS) árazása pedig járt 800 bázisponton is, miközben a magyar CDS-díjszabás a tavalyi piaci pánik csúcspontján sem sokkal haladta meg a 600 bázispontot.

Az Eurasia Group egy héten belül másodszor közöl olyan elemzést, amely a görög és a magyar válság összevetésével mutatja be az euróövezet déli szárnya és a közép-kelet-európai EU-térség közötti különbséget. Múlt heti visszatekintésében a ház szintén azt emelte ki, hogy Magyarország az EU és az IMF segítségével "nagyon fájdalmas" reformfolyamatba kezdett 2008-ban, amikor forintleértékelődési, sőt törlesztési válsággal került szembe, Görögország ugyanakkor éveken át nagyon csekély mértékű gazdaságpolitikai intézkedéseket tett - mindemellett az adatszolgáltatás korrektségével kapcsolatban is voltak "ügyei" -, mégis nagyon kedvező feltételekkel fért hozzá nemzetközi tőkepiaci finanszírozáshoz, ami meghosszabbította a "reformelkerülés" időszakát.

Az Eurasia abban az elemzésben úgy fogalmazott: mindezek alapján "tanulságos" összehasonlítási lehetőséget kínál a pénzügyi válság magyarországi és görögországi kezelése. Korábban más nagy londoni házak is  a Magyarország által végrehajtott kiigazítást ajánlották Görögország figyelmébe.

A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlege nemrég kiadott elemzésében azt írta: a magyarországi államháztartási konszolidáció lehet a legjobb követendő példa Görögország számára. Magyarország ugyanis "valószínűleg Európa legambiciózusabb költségvetési korrekcióját" hajtotta végre - ciklikus kiigazítással számolt GDP-arányos elsődleges államháztartási egyenlege évente átlagosan 3 százalékponttal javult az elmúlt három év során -, és "nagyjából ez az a szigorítási mérték", amelyre Görögországnak is szüksége lenne - állt a ház elemzésében.

Az Eurasia Group múlt heti előző értékelésében euróövezeti iparvállalati vezetőket idézett, akik szerint egyes kelet-európai országok "inkább illenének" a valutaunióba, mint az euróövezet jelenlegi déli tagállamai.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!