3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ha az elmúlt évek sikereit kell felsorolni, a lista kötelező eleme a jelentős mértékű minimálbér-emelés. A siker azonban felemás.

Otbán Viktor legutóbb hétfőn a napirend előtti parlamenti felszólalását kezdte a kormányzásuk alatt elért eredmények felsorolásával. A lista egyik pontja az elmúlt években megemelt minimálbér volt. Korábban egyébként a Magyar Reformok Működnek! kampányban is kiemelték a megvalósult emelés mértékét.

Vitathatatlan, 2010 óta jelentős mértékben emelkedett a minimálbér idehez, azonban ha kicsit szélesítjük a látókört, rögtön kiderül, hogy ez a siker, sokkal inkább félsiker, az eredmények láttán pedig még némi keserű szájíz is lehet.

szerk.: cikkünkkel NEM célunk kormányzópártok munkásságát összevetni, pusztán a számok mentén gondolkozunk!

2010-ben a bruttó minimálbér 73 500 forint volt, ami mára 111 ezerre emelkedett, ez 51 százalékos növekedést jelent. Igaz, ebben nagy szerepe volt a 2012-es év változásainak is. Ekkor az adórendszer átalakításából fakadóan indokolttá vált a megszokottnál nagyobb, 19,2 százalékos bruttó emelés. Így lehetett ugyanis csak elérni, hogy az alacsonyabb keresetűek - köztük a minimálbéresek - ne szenvedjenek el nettó csökkenést. Így a 19,2 száazlékos bruttó emelés mellé mindössze 0,5 százalékos nettó minimálbér-növekedés mutatkozott.

Ennek következménye az is, hogy az eltelt 6 évben, az 51 százalékos bruttó növekedés mellé "csupán" 22,5 százalékkal nőtt a hazavitt összeg. Ez nominálisan 13 579 forint pluszt jelent, vagyis átlagban 2263 forint az egy évre jutó növekedés mértéke.

Ha 6 éves intervallumokban gondolkozunk, akkor érdemes összehasonlítani, hogyan változott a minimálbér 2004 és 2010 között is. A bruttó ebben az időszakban jóval kisebb mértékben, 38,7 százalékkal növekedtek, a mostaninál viszont nagyobb mértékben, 31,4 százalékkal emelkedtek a nettó keresetek. Vagyis nominálisan 14 391 forinttal vihettek haza többet az érintettek 2010-ben, mint 2004-ben.

Jól látszik tehát, hogy a többször emlegetett (kirívó) kormányzati siker szinte csak félsiker. A bruttó brutális növekedése adóváltozás következménye, a nettó minimálbér emelkedése viszont a korábbi 6 év szintjét sem éri el.

Ráadásul, hiába a drasztikus bruttó emelés, uniós viszonylatban fényévekkel le vagyunk maradva. A legutóbbi adatok alapján az idei minimálbér a negyedik legalacsonyabb az EU tagállamai között. A magyarnál kevesebb összeget csak a litván, a román és a bolgár kormány határozott meg 2016-ra euróban számolva.

Az állam nyert ezen a legtöbbet

Az adórendszerből fakadó változások azt is eredményezték, hogy az elmúlt években megtörtént emeléseken az állam nyerte a legtöbbet.

Míg ugyanis 2010-hez képest

  • a bruttó 51 százalékkal növekedett,
  • a nettó minimálbér 22,5 százalékkal nőtt,
  • a munkavállalók költsége 180,3 százalékkal emelkedett,
  • a munkaadói járulékok pedig 51 százalékkal.
Vagyis az állam a minimálbér-emelések révén 101,2 százalékkal több bevételhez jut a járulékok és adók formájában.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!