Otbán Viktor legutóbb hétfőn a napirend előtti parlamenti felszólalását kezdte a kormányzásuk alatt elért eredmények felsorolásával. A lista egyik pontja az elmúlt években megemelt minimálbér volt. Korábban egyébként a Magyar Reformok Működnek! kampányban is kiemelték a megvalósult emelés mértékét.
Vitathatatlan, 2010 óta jelentős mértékben emelkedett a minimálbér idehez, azonban ha kicsit szélesítjük a látókört, rögtön kiderül, hogy ez a siker, sokkal inkább félsiker, az eredmények láttán pedig még némi keserű szájíz is lehet.
szerk.: cikkünkkel NEM célunk kormányzópártok munkásságát összevetni, pusztán a számok mentén gondolkozunk!
2010-ben a bruttó minimálbér 73 500 forint volt, ami mára 111 ezerre emelkedett, ez 51 százalékos növekedést jelent. Igaz, ebben nagy szerepe volt a 2012-es év változásainak is. Ekkor az adórendszer átalakításából fakadóan indokolttá vált a megszokottnál nagyobb, 19,2 százalékos bruttó emelés. Így lehetett ugyanis csak elérni, hogy az alacsonyabb keresetűek - köztük a minimálbéresek - ne szenvedjenek el nettó csökkenést. Így a 19,2 száazlékos bruttó emelés mellé mindössze 0,5 százalékos nettó minimálbér-növekedés mutatkozott.
Ennek következménye az is, hogy az eltelt 6 évben, az 51 százalékos bruttó növekedés mellé "csupán" 22,5 százalékkal nőtt a hazavitt összeg. Ez nominálisan 13 579 forint pluszt jelent, vagyis átlagban 2263 forint az egy évre jutó növekedés mértéke.
Ha 6 éves intervallumokban gondolkozunk, akkor érdemes összehasonlítani, hogyan változott a minimálbér 2004 és 2010 között is. A bruttó ebben az időszakban jóval kisebb mértékben, 38,7 százalékkal növekedtek, a mostaninál viszont nagyobb mértékben, 31,4 százalékkal emelkedtek a nettó keresetek. Vagyis nominálisan 14 391 forinttal vihettek haza többet az érintettek 2010-ben, mint 2004-ben.
Jól látszik tehát, hogy a többször emlegetett (kirívó) kormányzati siker szinte csak félsiker. A bruttó brutális növekedése adóváltozás következménye, a nettó minimálbér emelkedése viszont a korábbi 6 év szintjét sem éri el.
Ráadásul, hiába a drasztikus bruttó emelés, uniós viszonylatban fényévekkel le vagyunk maradva. A legutóbbi adatok alapján az idei minimálbér a negyedik legalacsonyabb az EU tagállamai között. A magyarnál kevesebb összeget csak a litván, a román és a bolgár kormány határozott meg 2016-ra euróban számolva.
Az állam nyert ezen a legtöbbet
Az adórendszerből fakadó változások azt is eredményezték, hogy az elmúlt években megtörtént emeléseken az állam nyerte a legtöbbet.
Míg ugyanis 2010-hez képest
- a bruttó 51 százalékkal növekedett,
- a nettó minimálbér 22,5 százalékkal nőtt,
- a munkavállalók költsége 180,3 százalékkal emelkedett,
- a munkaadói járulékok pedig 51 százalékkal.
Vagyis az állam a minimálbér-emelések révén 101,2 százalékkal több bevételhez jut a járulékok és adók formájában.
Székely Sarolta
mfor.hu