6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Volt egyszer egy "Wirtschaftswunder", az úgynevezett német gazdasági csoda, amelynek alapja és módszere a fogyasztás és a jólét lett. A cél tehát maga lett az eszköz, miközben a hitel szerepe arányosan mérsékelt, azon belül a költségvetés folyó hiteligénye minimális maradhatott.

Az EU és az IMF új, 750 milliárd eurós, közadósságok szavatolására szánt programja megfontolásra késztetheti a befektetőket, vajon érdemes-e az ez euróövezet összeomlására játszani az adósságpiacokon. Sokan figyelmeztettek azonban - elsőnek épp az IMF európai osztályának vezetője -, hogy ez a szükségcsomag csak "morfium" a piacok számára, nem pedig megoldás.

Nem vitás, hogy a bővített újratermelésen alapuló gazdaságfejlődés olajozója a hitel. Ám a jelek arra vallanak, hogy valami kisiklott az utóbbi időben.    

Pedig volt egyszer egy "Wirtschaftswunder", az úgynevezett német gazdasági csoda, amely pár külső megrázkódtatás - például az 1970-es évek olajárugrásainak - hatását leszámítva az 1950-es évektől egészen az 1990-es évek elejéig tartott a szövetségi köztársaságban.

A német gazdasági csoda forrásai között szokás emlegetni az adósságkönnyítést. A hitelező országok 1953-ban a londoni egyezmény keretében elengedték az NSZK hitleri Németországtól örökölt és háború utáni küladósságának kétharmadát. Ám például az Egyesült Államok a Marshall-segély nagy részét az ötvenes évek közepére visszafizettette, és behajtották az NSZK-n az ott lévő nyugati hadseregek költségeit is. Nyugat-Németország egyre újabb és újabb háborús kártérítéseket és jóvátételeket is vállalt, tehát "szaldóban" alig megállapítható, hogy külső terhei csökkentek vagy inkább növekedtek-e az évtizedek folyamán.

Az is igaz, hogy a berlini fal 1961-es felépítéséig bőven áramlott az olcsó munkaerő az NDK-ból, majd a dél-európai vendégmunkások gyarapították a gazdaságot.

A nyugatnémet "csoda" atyjának Ludwig Erhard gazdasági minisztert, majd 1963-66 között kancellárt tartják. Egyik korai cikkében, amely 1947. június 23-án jelent meg a Die Neue Zeitungban, így írt: "Minden gazdasági tevékenység célja kielégíteni a fogyasztó szükségleteit és ekképp hozzájárulni a közösség jólétéhez".   

Ez volt a döntő mozzanat: a fogyasztás és a jólét lett a német gazdasági csoda alapja és módszere, a cél maga lett az eszköz.

A bérek és fizetések 1949 és 1955 között 80 százalékkal nőttek, lépést tartva a gazdasági növekedéssel. Az NSZK gazdaságtörtének máig legjobb évében, 1955-ben a hazai össztermék (GDP) 10,5 százalékkal nőtt, közben a reálbér 10 százalékkal emelkedett, az autópark 19 százalékkal bővült.

Addigra statisztikai értelemben megteremtették a teljes foglalkoztatást. Közben az állami költségvetés 1949-től 1968-ig nagyjából kiegyensúlyozott maradt, a közadósság csökkent a GDP arányában.

A német vállalatok és vállalkozók akkoriban ugyanis nem csak a dolgozóknak, hanem az államnak is bőven fizettek. A társasági nyereségadó az 1970-es évek vége felé 56 százalékos, a személyi jövedelemadó felső kulcsa szintén 56 százalékos volt. A KPMG adótanácsadó összesítése szerint a német vállalatok adóterhe - társasági nyereségadó, helyi és egyéb adók összesen - átlagosan 62,2 százalékos volt 1979-ben, és 52,3 százalékos még 1999-ben is.    

A német gazdasági csoda tehát nagyrészt abból állt, hogy a tőke másképp osztozott a lakossággal és az állammal, mint manapság. Ebből lett az állam "jóléti", ebből lett a társadalom "fogyasztói", miközben a hitel szerepe arányosan mérsékelt, azon belül a költségvetés folyó hiteligénye minimális maradhatott.   

A múlt évtizedben viszont Németországban már nem nőtt, sőt, az évtized közepétől a tavalyi átmeneti deflációig évről évre csökkent a reálbér és a kifizetett teljes bértömeg vásárlóértéke. Közben a társasági adó 15 százalékra, a vállalatok teljes adóterhe a profithoz képest átlagosan 29,44 százalékra, a személyi jövedelemadó felső kulcsa 42 százalékra vékonyodott.

Az osztozkodás átalakítása a bérből-fizetésből élők, vagyis a fogyasztók rovására nem sajátosan német, hanem világjelenség. A KPMG összesítése szerint a vállalatok átlagos adóterhe tíz év alatt tavalyig 25,51 százalékra csökkent világátlagban 32,69 százalékról, az OECD-országokban 26,3 százalékra 35 százalékról, az EU-ban 23,22 százalékra 34,12 százalékról.

A fogyasztást terhelő közvetett adók viszont nagyjából ellenkező pályát futottak be. Németországban az elmúlt évtizedben 19 százalékra nőtt az áfa fő kulcsa 16 százalékról, az EU-ban pedig átlagosan 19,8 százalékra 19,6 százalékról. Az ázsiai országokban átlagosan 10,8 százalék maradt az áfa kulcsa.

Ilyen módon a teljes adó aránya a GDP-hez képest nem feltétlenül romlik, azonban a lakosság önerős fogyasztóképessége gyengül, miközben az állam is kénytelen lefaragni jóléti szolgáltatásait. Ezt pótolta a hitel növekedése a fedezet csökkenése mellett, a mostani világválságot okozva.

Kérdés, mitől volt oly nagylelkű a tőke az 1950-es években Németországban? Ludwig Erhard 1946. október 14-én így írt a Die Neue Zeitungban: "Még ha a közösség javának legjobb szolgálatát tételezzük is fel a hatalommal operáló gazdasági ellenőrzés egyetlen céljaként - márpedig ezt még a szocialista állam sem garantálja -, akkor is kétséges, vajon az emberek általában jobban szeretnének-e bármiféle kollektív gazdaságot, mint szabad piacgazdaságot... (Ugyanakkor) a legfigyelmesebb megfontolásra érdemes minden intézkedés, amely hozzájárulhat a nemzeti termék és vele a nemzeti jövedelem igazságos elosztásához."

Erhard igen korán arra intett tehát, hogy a kapitalizmusnak a kelet-európai szocializmussal kell fölvennie a versenyt, ha meg akarja őrizni értékeit. Ez a konkurencia az évtizedek alatt mind kevésbé jelentett tényleges kihívást, de a "kommunizmustól" való félelem megmaradt Nyugaton, szinte az utolsó pillanatig. Azóta viszont a tőke nem fél semmitől. A német - és akkoriban a többi, kisebb-nagyobb nyugat- és észak-európai gazdasági csoda - alapja a tőke önmérséklete volt. Ennek hiányát semmiféle állami támogatás, gazdaságösztönzés és hitelözön sem pótolhatja.

Mészáros György, MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!