3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Számottevően nőtt tavaly néhány tőzsdei társaság elnökének vagyona, különösen azok kereshettek szépen, akik hittek vállalatukban, és nem adták el a korábban ösztönzésként kapott papírokat. A 2008-ban elszenvedett veszteségeket persze a legtöbbjüknek még mostanra sem sikerült ledolgoznia, részvényeik közül ráadásul sokhoz a jelenlegi tőzsdei ár felett jutottak még hozzá.

A Napi Gazdaság szerint céges részvényeiken a legnagyobb növekményt tavaly a bankvezérek könyvelhették el, a lista első két helyén az OTP és az FHB elnöke található. Csányi Sándor OTP-részvényeinek összértéke tavaly közel hétmilliárd forinttal nőtt, a növekmény ráadásul nagyobb is lehetett volna, ha az elnök nem válik meg év közben 600 ezer OTP-papírtól. Spéder Zoltán viszont inkább vásárlásra használta ki a tőzsdei árak mélyrepülését, az FHB elnöke az év során több mint 4 millió új részvényt vásárolt a meglévő 6,5 millió papírja mellé, így év végén bankrészvényállományának értéke 6,6 milliárd forinttal haladta meg az egy évvel korábbit. (Eközben a bankok tulajdonosai sem jártak rosszul, az OTP kapitalizációja 720, az FHB-é 36 milliárddal nőtt tavaly).

Szépen nőtt a Peter Zwack & Consorten tulajdonában lévő Zwack-részvények összértéke is, az Unicum-gyárhoz a legnehezebb időben is hűséges - és a részvénytöbbséget 1992 óta birtokló - családi cégnek most, az osztalékot nem számolva, több mint 6 milliárdot hozott papírjainak árfolyam-emelkedése.

A Mol elnökének, Hernádi Zsoltnak 1,2 milliárd forinttal növelte vagyonát a cég árfolyamának közel százszázalékos emelkedése, ebben ráadásul még nem szerepel a 15 darab (Mol-részvényre váltható) Magnolia-kötvényének drágulása. Csányi Sándor alelnök 5 ezernyi Mol-részvényén csak 35 milliónyi nyereség keletkezett. Ha 2008 augusztusában nem vált volna meg közel 20 ezer papírjától, akkor legalább 150 millió forinttal nagyobb értéknövekményt könyvelhetett volna el.

Több mint kétmilliárd forinttal emelkedett az AAA Auto elnöke, Anthony James Denny részvényvagyona is. A válság alatt az autókereskedő vállalat papírjait kisebb-nagyobb elánnal vásárolgató befektető kezében jelenleg mintegy 6,6 milliárd forintnyi AAA-részvény található, ami persze meg sem közelíti a cég IPO-ja során 500 forintos részvényárfolyamnál kalkulált vagyonnagyságot.

A közepes cégek közül kiemelkedő mértékben nőtt az országos rádiófrekvencia elnyerésének hírére látványosan dráguló econet.hu elnökének vagyona is. Balázs Csaba, aki nem közvetlenül részvényeket, hanem leginkább econet-határidőket birtokol, több mint 500 millió forinttal lett gazdagabb. (Persze mint mindenki más esetében, ez a gazdagodás itt is csak elméleti jellegű, hisz a nyereséget a korábban említettek közül sem realizálta senki).

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!