3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az öt éve tartó válságban is sikerült megteremteni az egészséges gazdasági növekedést alapjait - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) parlamenti államtitkára csütörtökön Budapesten, a magyar-német üzleti fórumon.

A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK), valamint a Piac és Profit című lap közös rendezvényén Cséfalvay Zoltán kiemelte: a végrehajtott reformok, beruházások éreztetni fogják kedvező hatásukat a gazdasági növekedés beindításában. Kitért arra, hogy a 2014-2020. közötti fejlesztési ciklusban Magyarország a strukturális alapokból rá jutó 23 milliárd euró 60 százalékát közvetlenül gazdaságfejlesztésre fordítja, ezen belül a kkv-szektor erősítésére, a kutatás-fejlesztés-innovációra, a foglalkoztatás területére koncentrálnak. Cséfalvay Zoltán elmondta, hogy az elmúlt két és fél évben jelentős reformokat hajtott végre az ország az intézményrendszer és az adórendszer átalakításában, a munkaerőpiac szabályozásában, de változtatások szükségesek még az árnyékgazdaság visszaszorításáért.

Kifejtette: az intézményi reform hozzájárult az államháztartás stabilitásához, az adósság csökkenő pályára állításához. Megjegyezte, hogy az államháztartás hiánya az idén is a GDP 3 százaléka alatt marad, így Magyarország kikerülhet a túlzottdeficit-eljárás alól. Az államtitkár rámutatott arra, hogy az adórendszer átalakításával a válság terheit megosztották az állam, a lakosság és a vállalati szektor között. A jövedelemre, munkára rakódó terheket csökkentették, a fogyasztásra jutókat növelték az egyensúly megtartása érdekében.

A munkaerőpiac szabályozásával rugalmas foglalkoztatást alakítottak ki, ami versenyelőnyt jelent az ország számára, továbbá gyakorlatorientált szakképzést hoztak létre. A munkaerőpiac keresleti oldalát erősíti a munkahelyvédelmi akcióterv - tette hozzá. Az állam és az önkormányzatok között a feladatok átrendeződtek, és intézményi garancia van arra, hogy az önkormányzatok nem adósodhatnak el - emelte ki az államtitkár.

A magyar gazdaság nyitottságára utalva kifejtette, hogy a GDP 91 százaléka exportra kerül, ebben meghatározó szerepe van az Európai Uniónak, ezen belül is Németországnak. Az export jelentős része magas hozzáadott értékű termék. A magyar és a német gazdasági kapcsolatokról szólva Cséfalvay Zoltán kiemelte, hogy Németország első számú gazdasági partnere Magyarországnak, a két ország közötti kereskedelmi forgalomban magyar többlet mutatkozik. A két ország közötti gazdasági kapcsolat tovább mélyülhet a magasabb hozzáadott értékű terméket eredményező német befektetések révén is - jegyezte meg.

A Magyar Nemzeti Bank csütörtökön bejelentett növekedési hitelprogramjára reagálva az államtitkár elmondta: a tárca minden olyan intézkedést üdvözöl, amely segíti a növekedés beindítását, a versenyképesség erősítését, támogatja a kkv-k forráshoz jutását, és egyúttal megőrzi a pénzügyi stabilitást.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!