A most bemutatásra került új index, (mely Bulgáriát, Csehországot, Horvátországot, Lengyelországot, Magyarországot, Romániát, Szerbiát és Szlovákiát méri fel) kedvezően ítéli meg a térség jelenlegi gazdasági helyzetét, optimista ugyanis a szakemberek a szakértők 61,9 százaléka. Pozitív előjeleket mutatnak az elkövetkezendő hat hónapra szóló gazdasági kilátásokat is. Összességében 25 százalék számít a gazdaság további fejlődésére, 68,3 százalék szerint nem történik majd változás, és mindössze 6,7 százalék jósol romló kilátásokat.
A vizsgált országok többségére - és a régió egészére - nézve a megkérdezett pénzpiaci szakértők az infláció emelkedését várják (a mutató 25 pontot jelez). Az infláció emelkedésére vonatkozó érték legmarkánsabban Csehország és Lengyelország esetében jelentkezett (64,2 pont, illetve 56,4 pont). Ezzel szemben Magyarország és Szlovákia inflációs kilátásaira vonatkozóan a megkérdezettek csökkenést várnak (-48,3 és -7,1 pont).
Optimista tőzsdei kilátások
A rövid- és hosszú távú kamatszintek alakulását jelző mutatók alapkamat-emelési várakozásokat jósolnak Csehországban és Lengyelországban, viszont csökkentést prognosztizálnak Magyarországon és Romániában. A pénzpiaci szakértők a kelet-közép-európai régió tőkepiacaival kapcsolatban nyilatkoztak a leginkább derűlátóan. Míg a válaszadók 80 százaléka az NTX index - az Erste Bank AG és a Bécsi Értéktőzsde által létrehozott, a vizsgált régió válogatott részvényeit nyomon követő tőzsdei mutató - emelkedését várja, addig mindössze 4,4 százalékuk számít arra, hogy a részvényindex esni fog. Ennek eredményeként ez a mutató 75,6 pontos eredményt ért el.
A szakértők várakozásai szerint kedvező fejlemények várhatók elsősorban a szlovén, a román és a horvát részvénypiacon. Ezen országok tőzsdei mutatója rendre 86,1 pontos, 77,9 pontos és 76,0 pontos értéket mutat. A körkérdésben résztvevő szakértők zöme arra számít, hogy hazájuk nemzeti valutája erősödni fog. A felmérés eredményei alapján a lengyel zloty és a szlovák korona erősödése várható leginkább.
Törökország és az EU viszonya
A felmérésben külön kérdés foglalkozott az aktuális eseményekkel, így a szakértőknek például meg kellett becsülniük a Törökországban jelenleg zajló belpolitikai események - elsősorban az elnökválasztás és az előrehozott parlamenti választások - várható hatásait. A válaszadók mintegy 31 százaléka negatív hatást vár, míg 26 százalékuk úgy nyilatkozott, hogy pozitív változások várhatók Törökország és az Európai Unió viszonyában. A felmérésben részt vevők 43 százaléka véli úgy, hogy Törökország és az EU viszonyában nem áll be változás. A szakértők összességében tehát azon a véleményen vannak, hogy a jelenlegi instabil belpolitikai helyzet nem lesz jelentős hatással Törökország és az EU gazdasági kapcsolatainak jövőbeli fejlődésére.