A legnagyobb kínai pénzintézet, az Ipari és Kereskedelmi Bank (ICBC) profitja 14,5 százalékos emelkedéssel 238,5 milliárd jüant (1 jüan=38 forint) tett ki. Az eredmény ugyan a világ legnyereségesebb bankjává emeli az ICBC-t, és meghaladja az előzetesen várt 232 milliárd jüanos értéket, a nyereség növekedése ugyanakkor 2006-os tőzsdei bevezetése óta nem látott alacsony értéket mutat - olvasható ki a statisztikákból.
A másik kínai óriásbank, a Magyarországon is jelen lévő Bank of China (BoC) 14 százalékkal tudta növelni profitját a múlt év során, és ezzel 139,4 milliárd jüant ért el. A BoC mintegy 7 milliárd jüannal szintén felülteljesítette a várakozásokat, ám csakúgy, mint az ICBC-nél, a profitnövekedés tőzsdei bevezetése óta 2012-ben volt a legalacsonyabb.
A Kínai Mezőgazdasági Bank a 2011-es 28,5 százalékos plusz után tavaly mindössze 19 százalékkal tudta növelni profitját, mely így 145,1 milliárd jüant tett ki. A Kínai Építési Bank (CCB) nyeresége a vállalat jelentése szerint 14 százalékkal, 193,18 milliárd jüanra emelkedett, mely nagyjából megfelel az előzetes várakozásoknak.
A pénzintézetek a gazdaság bővülésének általános lassulását okolják nyereségük növekedési ütemének visszaeséséért. A jelenséghez ezen túl a kínai központi bank kamatcsökkentései, a bankrendszer nem teljesítő hitelállományának emelkedése járult hozzá, de a profitot olvasztja a bankrendszeren kívüli versenytársakkal való fokozott rivalizálás, valamint a pénzügyi rendszer reformjaként elengedhetetlen kamatláb-liberalizáció is.
A lassulás az idén is meghatározó lesz, az elmúlt években tapasztalt rendkívüli ütemű nyereségnövekedés ideje lejárt - vélik a pénzügyi szakemberek. A szintén kínai Bank of Communications a pénzintézeti profitok növekedését idén mindössze 7-8 százalékra tette egy korábbi elemzésében. A Kínai Bankszövetség és a PricewaterhouseCoopers nemzetközi tanácsadó cég némiképp bizakodóbb: közös tanulmányukban a teljes kínai bankrendszer profitjának emelkedését a 2012-2014 közti évekre átlagosan 20 százalékra teszi.
MTI