Az ipar 2010. júliusi termelésének és exportértékesítésének a júniusinál kedvezőtlenebb alakulásában elsősorban az előző hónaphoz képest mérsékeltebb kereslet és a munkanaphatás érvényesül. (Tavaly júliusban a termelésben még 19,4, az exportban 19,5 százalékkal csökkent a volumen.) Az ipari termelés motorja – a kisebb növekedés ellenére - változatlanul az exportorientált vállalatok teljesítménye.
A hazai eladások meghaladták a 2009. év szintjét, de ez elsősorban a bázishatás következménye. Az ipari export 2010 első hét hónapjában 15,7, júliusban 11,2 százalékos emelkedett 2009 azonos időszakához viszonyítva. Júliusban az előző időszakokhoz képest alacsonyabb dinamikájú exportértékesítés több mint felét a feldolgozóipar két alága adta. Az év hetedik hónapjában a feldolgozóipari kivitel több mint egynegyedét képviselő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásának exportvolumene 9,3 százalékkal emelkedett. A másik hasonló súlyú alág, a járműgyártás kivitele 7,2 százalékkal bővült.
Az ipar január–júliusi belföldi értékesítése 4 százalékkal csökkent, míg a júliusi 2,9 százalékkal nőtt 2009 azonos időszakához képest. A feldolgozóipar belföldi eladásai az év első hét hónapjában 4 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól. Ez elsősorban azzal függ össze, hogy az exportra termelő vállalkozások hazai beszállítóinak termelésnövekedése nem tudta kompenzálni a lakossági kereslet visszaesését. Júliusban viszont 2,9 százalékkal emelkedett a feldolgozóipar belföldi értékesítése, amiben az alacsony bázis is szerepet játszott (az utóbbi 10 évben 2009-ben volt a legalacsonyabb a júliusi havi adat).
Az ipar nemzetgazdasági ágai közül 2010 júliusában a feldolgozóipar termelése az előző év azonos hónapjához viszonyítva 9,5 százalékkal nőtt. A csekély súlyú bányászatban 32,6 százalékos visszaesés figyelhető meg, amihez az is hozzájárult, hogy 2009. júliusban a kőolaj-, földgázkitermelésben kimagasló teljesítménnyel bírt. Az energiaipar (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) kibocsátása 0,7 százalékkal alacsonyabb volt a tavalyi bázis szintjénél.
2010 júliusában a feldolgozóipar tizenhárom alága közül kilencben volumenbővülés figyelhető meg. A két legnagyobb súlyú alág termelésében lassult a növekedés üteme. A feldolgozóipari termelés közel egyötödét képviselő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása nem érte el az előző havi kiugró (35,7 százalékos) teljesítményét, volumene júliusban 15,5 százalékkal emelkedett.
Az alágon belüli növekedés hajtóerejét az elektronikus fogyasztási cikkek iránti tartós keresletélénkülés jelenti; ezzel szemben a híradás-technikai berendezéseknél keresletcsökkenés következett be. A hasonló súlyú járműgyártás 7,5 százalékkal volt magasabb az előző év azonos időszakinál; a bővülés kizárólag a külpiaci eladások eredménye.
A harmadik legnagyobb alág, a feldolgozóipari termelés egykilencedét kitevő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 1,2 százalékkal mérséklődött. Az előző havinál is nagyobb mértékben, 32,6 százalékkal nőtt a kisebb súlyú gyógyszergyártás volumene, nagyrészt az exportértékesítés kedvező alakulásának köszönhetően. Az előző hónapokhoz hasonlóan átlagon felüli volumennövekedés figyelhető meg a fémalapanyag és fémfeldolgozási termék gyártásában (21 százalék), a gazdasági válság utáni nyersanyag iránti keresletbővülés eredményeként.
2010 júliusában a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése jelentősen, 29,5 százalékkal emelkedett 2009 azonos hónapjához viszonyítva. Az új exportrendelések 33, az új belföldi rendelések 9,1százalékkal nőttek; az új rendelések bővülése azonban nem volt elegendő a válság miatt lecsökkent rendelésállomány feltöltésére, így a július végi összes rendelésállomány gyakorlatilag elérte az egy évvel korábbit (99,6 százalék).
Az egy alkalmazásban állóra jutó ipari termelés 14,1 százalékos növekedése – a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében, 2010 első hét hónapjában – a tavaly ilyenkori 11,2 százalékos létszámcsökkenést folytató 4,2 százalékos létszámvisszaesés mellett következett be. 2009 azonos időszakához képest az ipari termelés 2010 első hét hónapjában Magyarország minden régiójában nőtt. A legnagyobb mértékű volumenbővülés Észak Magyarországon (17,6 százalék) figyelhető meg.