A lengyel kincstárügyi minisztérium azt közölte pénteken, hogy szeptember 25-e helyett október 28-ig lehet ajánlatot tenni a börzére. Aleksander Grad kincstárügyi miniszter csütörtökön egy lengyel lapnak azt mondta, hogy ha az ajánlatok nem eléggé kedvezőek, a minisztérium új privatizációs tendert írhat ki.
A kincstárügyi minisztérium július 22-én választotta ki azt a négy külföldi tőzsdevállalatot, amelyek részt vehetnek a varsói értéktőzsde privatizációjában: a frankfurti Deutsche Börse, a londoni LSE, az amerikai-svéd Nasdaq-OMX és az amerikai-nyugat-európai NYSE-Euronext.
A lengyel kormány a tőzsde 51-73,82 százalékát tervezi eladni, a privatizációból 12 milliárd zloty (4 milliárd dollár) bevételt remél. Ajánlatot vár a pénzügyminisztérium a tőzsde régi tagjaitól is. Ők a számukra fenntartott 22,82 százalék plusz egy részvényből vásárolhatnak.
Elemzők szerint a varsói tőzsde privatizálásával újabb lendületet kaphat a kelet-európai tőzsdeszövetség létrehozása is, amelynek alapjait a bécsi és a budapesti értéktőzsde 2004-ben megkötött együttműködése vetette meg. A cél az, hogy Közép-Európában erős tőkepiac jöjjön létre a térség tőzsdéinek bevonásával. A független helyi tőzsdék számára a fejlődés záloga a kooperációk, szövetségek létrehozása, mert ezáltal olyan "kritikus tömeg" jön létre, amely már felkeltheti a nagy befektetők érdeklődését is - mondták szakértők.
Más oldalról a privatizációs bevétel segíthet a lengyel kormánynak, amelynek komoly gondot okoz a nagyra nőtt államháztartási hiány.
MTI/Menedzsment Fórum