3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nem sikerült változást elérni a prémiumokkal kapcsolatos bankszektorbeli magatartásban a magas bankári jutalmakra kirótt különadóval sem, mivel a "fantáziadús pénzemberek" megtalálták a módját az illeték kikerülésének - ismerte be Alistair Darling volt brit pénzügyminiszter.

Az előző, munkáspárti brit kormány tavaly hozott intézkedése alapján azoknak a bankoknak, amelyek továbbra is ragaszkodnak a nagy összegű bankári prémiumok kifizetéséhez, 50 százalékos egyszeri illetéket kell befizetniük minden, 25 ezer fontot (8,7 millió forintot) meghaladó alkalmazotti prémium után.

Darling, aki a volt kormány pénzügyminisztereként e különadót bevezette, a csütörtöki Financial Times beszámolója szerint egy londoni pénzügyi tanácskozáson kijelentette: az intézkedéssel "célba vett emberek nagyon ügyesen kibújnak az ilyen dolgok alól ... és mindent ki fognak találni arra, hogy a jövőben is elkerüljék" a hasonló adókat.

Mint hozzáfűzte, éppen ezért nem tartja valószínűnek, hogy a májusi választásokon hatalomra került új, konzervatív-liberális brit kormánykoalíció meghosszabbítja az előző kormány által csak a jelenlegi pénzügyi évre hozott adóintézkedést.

Darling kijelentette ugyanakkor, hogy a prémiumokra kivetett különadóval azt az üzenetet próbálta eljuttatni a bankároknak, hogy "mindannyian ugyanazon a világon élünk".

A Financial Times kommentárjában felidézi, hogy a 25 ezer fontot meghaladó banki prémiumok 50 százalékos különadója "mélyen népszerűtlen" volt a londoni Cityben, mivel a pénzintézetek attól tartottak, hogy legtehetségesebb munkatársaik New Yorkba, Svájcba vagy Ázsiába vándorolnak át, ahol nincs ilyen különadó.

Független londoni elemzők szerint azonban a válságos időszak után már ismét szépen emelkednek a citybeli bankosok prémiumai is,  jóllehet a banki jutalmak összege még mindig messze elmarad a pénzügyi válság előtti utolsó "békeév" 10 milliárd fontot meghaladó pénzesőjétől.

Az egyik vezető londoni gazdaságelemző csoport, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) becslése szerint a City bankosai az elmúlt év végén összesen 6,759 milliárd font (több mint kétezer milliárd forint) jutalmat vehettek fel az egy évvel korábbi karácsonyi prémiumszezonban kiosztott 6,012 milliárd font után.

A válság előtti csúcsévben, 2007-ben kifizetett londoni bankprémiumok összegét a CEBR szakértői 10,24 milliárd fontra becsülik; 2008-ban, a pénzügyi válság mélypontján azonban a ház szerint a citybeli jutalomösszeg alig haladta meg a négymilliárd fontot.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!