Az előző, munkáspárti brit kormány tavaly hozott intézkedése alapján azoknak a bankoknak, amelyek továbbra is ragaszkodnak a nagy összegű bankári prémiumok kifizetéséhez, 50 százalékos egyszeri illetéket kell befizetniük minden, 25 ezer fontot (8,7 millió forintot) meghaladó alkalmazotti prémium után.
Darling, aki a volt kormány pénzügyminisztereként e különadót bevezette, a csütörtöki Financial Times beszámolója szerint egy londoni pénzügyi tanácskozáson kijelentette: az intézkedéssel "célba vett emberek nagyon ügyesen kibújnak az ilyen dolgok alól ... és mindent ki fognak találni arra, hogy a jövőben is elkerüljék" a hasonló adókat.
Mint hozzáfűzte, éppen ezért nem tartja valószínűnek, hogy a májusi választásokon hatalomra került új, konzervatív-liberális brit kormánykoalíció meghosszabbítja az előző kormány által csak a jelenlegi pénzügyi évre hozott adóintézkedést.
Darling kijelentette ugyanakkor, hogy a prémiumokra kivetett különadóval azt az üzenetet próbálta eljuttatni a bankároknak, hogy "mindannyian ugyanazon a világon élünk".
A Financial Times kommentárjában felidézi, hogy a 25 ezer fontot meghaladó banki prémiumok 50 százalékos különadója "mélyen népszerűtlen" volt a londoni Cityben, mivel a pénzintézetek attól tartottak, hogy legtehetségesebb munkatársaik New Yorkba, Svájcba vagy Ázsiába vándorolnak át, ahol nincs ilyen különadó.
Független londoni elemzők szerint azonban a válságos időszak után már ismét szépen emelkednek a citybeli bankosok prémiumai is, jóllehet a banki jutalmak összege még mindig messze elmarad a pénzügyi válság előtti utolsó "békeév" 10 milliárd fontot meghaladó pénzesőjétől.
Az egyik vezető londoni gazdaságelemző csoport, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) becslése szerint a City bankosai az elmúlt év végén összesen 6,759 milliárd font (több mint kétezer milliárd forint) jutalmat vehettek fel az egy évvel korábbi karácsonyi prémiumszezonban kiosztott 6,012 milliárd font után.
A válság előtti csúcsévben, 2007-ben kifizetett londoni bankprémiumok összegét a CEBR szakértői 10,24 milliárd fontra becsülik; 2008-ban, a pénzügyi válság mélypontján azonban a ház szerint a citybeli jutalomösszeg alig haladta meg a négymilliárd fontot.
MTI