3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Dávid Ferenc, a több mint 70 takarékszövetkezetet tömörítő VOSZ főtitkára szerint a Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt.-ben (TakarékBank) lévő állami részesedés értékesítése lehetőséget ad a takarékszövetkezeteknek a többségi részesedésük visszaszerzésére, de gyors döntést kell hozniuk.

A Magyar Fejlesztési Bank Zrt. és a Magyar Posta Zrt. Takarékbankban meglévő részesedéseinek értékesítéséről szóló, kedden megjelent kormányhatározatból idézve Dávid Ferenc szerdán az MTI-nek elmondta, hogy az állami részesedést a legmagasabb vételárat ajánló befektető részére nyilvános nemzetközi pályázaton értékesítik, valamint hogy a pályázati kiírás lehetőség szerint részesítse előnyben a takarékszövetkezeti szektor szereplőit.

A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára elmondta, hogy a takarékszövetkezeti közösség 49 százalékban ma is tulajdonosa a TakarékBanknak. A főtitkár szerint a takarékszövetkezeti vezetőknek gyorsan kell dönteniük arról, hogy vissza akarják-e venni többségi tulajdonukat. Úgy vélte, ha a szándék megvan, akkor jó eséllyel indulhatnak a versenyben. Dávid Ferenc szerint a takarékoknak a vásárlásra megvan a forrásuk.

A TakarékBank a 2013. augusztus 27-én tartott közgyűlésén hagyta jóvá a Magyar Posta mintegy 655 millió forintos tőkeemelését, amelynek révén a magyar állam a Magyar Fejlesztési Bankon és a Magyar Postán keresztül ideiglenesen többségi tulajdont szerzett a bankban. Az MFB jelenlegi tulajdona 35,54 százalék, a Magyar Postáé 19,31 százalék.

A kedden megjelent kormányhatározattal a takarékszövetkezetek kaptak egy lehetőséget, s ha reálisan megszerezhetők az állami részvények, akkor nem lehet más célja ennek a közösségnek, minthogy visszaszerezze a többségi tulajdont - emelte ki Dávid Ferenc.

Felhívta a figyelmet a kormányhatározat azon részére, amely szerint a szövetkezeti hitelintézeti szektor átalakítása a kormány által meghatározottak szerint halad és annak nyomán a pozitív változások visszafordíthatatlanok. Dávid Ferenc szerint ugyanakkor ez nem jogi visszafordíthatatlanságot jelent, az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség fenntartja a nyáron az Alkotmánybírósághoz benyújtott panaszát.

Az Országgyűlés 2013. június 27-én fogadta el a szövetkezeti hitelintézetek integrációjáról szóló törvényjavaslatot. A jogszabály rögzíti, hogy az állam fontos tulajdonosi pozíciót szerez a szektorban, de azt a rendszer átalakítására, professzionalizálására és átszervezésére használja. Az így feljavított és megerősített szektorban pozícióit megfelelő időn belül értékesíteni kívánja akkor, ha az általa elindított pozitív folyamatokat visszafordíthatatlannak látja. A törvény értelmében létrejött takarékszövetkezeti integráció két központi szerve a központi banki funkciókat ellátó TakarékBank, illetve az újonnan létrejött integrációs szervezet.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!