A közleményében a Deloitte azt írta, hogy a befektetői bizalom az utóbbi két évben folyamatosan nőtt, és a válság utáni időszakot tekintve az idén áprilisban érte el a csúcsát, azóta viszont rekord mértékben csökkent.
A cég 2003 óta évente kétszer - tavasszal és ősszel - végez felmérést közép-európai kockázatitőke-befektetők körében. A jelenlegi, 2011 őszi felmérés alapján kimutatott hangulatromlás a legnagyobb mértékű a rendszeres adatfelvétel kezdete óta.
Seres Béla, a Deloitte közép-európai pénzügyi tanácsadási üzletágának ügyvezető partnere a közleményben ismerteti: a hangulat romlása mindenekelőtt a válság kiújulásával és az euróövezet jövőjével kapcsolatos, egyre erősödő félelmeknek tulajdonítható, és közrejátszott benne Lengyelország, Csehország és Szlovákia lassuló növekedése is. "A helyzet komolyságára jellemző, hogy a befektetői bizalom a felmérés történetében csak egyszer volt gyengébb a mostaninál" - áll a közleményben.
A válaszadók kétharmada - 66 százaléka - az általános gazdasági helyzet romlására számít a régióban. Az előző, 2011 tavaszi felmérésben csupán 10 százalék jósolt romlást.
A megkérdezettek 50 százaléka szerint az általános piaci aktivitás csökken, 45 százalék szerint stagnál a következő időszakban, és az az uralkodó vélemény, hogy a finanszírozási források várhatóan csökkenek majd.
Ugyanakkor a kockázatitőke-befektetők "még ilyen piaci feltételek mellett is hajlandóak úgy befektetni, hogy annak hasznát várhatóan csak később, kedvezőbb gazdasági körülmények között tudják majd learatni - a válaszadók 76 százaléka nyilatkozta ugyanis, hogy a jövő év tavaszáig több befektetést kíván eszközölni, mint amennyit megszüntet" - áll a Deloitte közleményében.
MTI