4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Moody's hitelminősítő által bejelentett leminősítésről közölt jegyzetet és tudósítást az osztrák Der Standard. Beszámolt a magyar kormánykötvény-osztályzat rontásáról a Die Presse és a Frankfurter Allgemeine Zeitung is.

Magyarország leminősítése azt bizonyítja, hogy az Európai Unióban keményen megbüntetik a piacokon a fősodortól eltérő gazdaságpolitikát - áll a liberális Der Standard jegyzetében. Fájdalmas lecke ez a magyarok és Európa számára - vélekedett a szerző, András Szigetvari. Nyugat-Európában, mindenekelőtt Ausztriában - írta -, egy egyoldalú kép gyökerezett meg: Orbán Viktor nacionalista, aki a piac szabályaira való tekintet és jogi korlátok nélkül cselekszik. "Nem vitás, Orbán - írta a szerző - revizionista diskurzust ápol. A médiával és az ellenzékkel szembeni megfélemlítési politikája szégyen." "Gazdaságpolitikáját - tette hozzá - katasztrofálisan kommunikálta, de sok dologban igaza volt".

A devizahitel-előtörlesztési törvénnyel Magyarország eddig elsőként próbált meg kezelni egy súlyos problémát. A devizakölcsön az osztrák bankok exportslágere volt, és az osztrák felügyelet sokáig tétlenül figyelt. A számlát eddig az állampolgárok fizették. Hogy Budapest tehermegosztással próbálkozott, jó kiindulópont volt - állt a cikkben. A szerződésekbe való visszamenőleges beavatkozás - szigorú feltételekkel - Ausztriában is engedélyezett. Hogy az eljárás jogsértő-e, azt a bíróságoknak kell eldönteniük. Az akciót mégis rosszul hajtották végre, mert "rajtaütöttek" a bankokon - vélekedett a szerző. A Moody's - írta - a rossz konjunkturális helyzettel és a kormány vitatott politikájával indokolta a leminősítést. Ez legitim vélemény, de egy ország gazdaságpolitikájának mozgástérre van szüksége, "akkor is, ha ez nem tetszik a befektetőknek" - vélekedett a Der Standard munkatársa.

A következmények addig, ameddig a Standard&Poor's és a Fitch nem minősítik le ugyancsak "bóvli" kategóriába Magyarországot, elméletileg korlátozottak maradnak - írta a szintén a szombati lapszámban megjelent tudósításában a szerző. A gond a kormány számára az, hogy a Fitch és a S&P is már jelezte, hogy leminősítés várható - tette hozzá. A jelek szerint sok befektető egyáltalán nem akar erre várni - írta.

Suppan Gergely budapesti elemző a lapnak nyilatkozva úgy vélekedett, Magyarország "nem fog sokáig kitartani ilyen magas kamatok mellett". Sokak számára meglepetés volt a leminősítés, ugyanis az IMF-tárgyalásokról szóló bejelentéssel időt kellett volna, hogy nyerjen a kormány. Richter Sándor, a Bécsi Nemzetközi Összehasonlító Gazdaságkutató Intézet (WIIW) elemzője úgy látja, a leminősítés és az állampapírok emelkedő felárai fel fogják gyorsítani az IMF-tárgyalásokat. "Budapestnek most sürgősen szüksége van egy megállapodásra" - fogalmazott. A gazdasági alapadatok mindenesetre nem rosszak - áll a cikkben. Richter szerint a gond az, hogy a kormány intézkedéseinek összességében csak rövid távú hatásai vannak.

A vezető osztrák konzervatív napilap, a Die Presse tudósítást közölt arról, hogy a Moody's megvonta a befektetési ajánlású osztályzatot Magyarországtól. Az újság budapesti tudósítója, Peter Bognar részletesen ismertette a hitelminősítő indoklását és azt, hogy a forint árfolyama erősen romlott a hírre. A legtöbb magyar elemző - írta - azon a véleményen van, hogy a kormány "gazdasági szabadságharca" romjai felett áll, és nem csak a leminősítés miatt. Néhány nappal korábban a magyar nyilvánosság már megélhette a kormány egy kézzelfogható "arcvesztését" - folytatta a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) való tárgyalások felvételére utalva. A szerző megfogalmazása szerint az IMF-hez való visszatérés "Canossa-járás" a kormány számára.

Az osztrák lap szerint a leminősítés nagy politikai károkat okozhat a kormánynak. "Közvélemény-kutatások szerint a Fidesz már most, mintegy másfél évvel a kormány hivatalba lépése után mintegy 1,8 millió szavazót veszített. Szakértők abból indulnak ki, hogy most további szimpatizánsok pártolnak el tőle" - írta a Die Presse.

Bécsi keltezésű tudósításban számolt be a Frankfurter Allgemeine Zeitung szombati számában arról, hogy a Moody's hitelminősítő intézet megvonta a befektetési ajánlású magyar besorolást.

A konzervatív német napilapban Michaela Seiser, az újság Magyarországgal rendszeresen foglalkozó tudósítója az írás alcímében kiemelte, hogy a Moody's kételkedik a kormány konszolidációs politikájában. Beszámolt arról, hogy a magyar kormány a leminősítést indokolatlannak és az ország elleni spekulatív támadásnak nevezte. A cikkíró ismertette a nemzetgazdasági minisztérium ezzel kapcsolatos közleményét, amely utalt arra, hogy a magyar gazdaság az elmúlt másfél évben minden külső nehézség ellenére kedvező irányban fejlődött.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!