Az új program által érintett kölcsönök állománya az előzetes adatok alapján legfeljebb 440 millió euró lehet, ennél azonban várhatóan számottevően kevesebb konverzióra kerül majd sor. Így a program várhatóan lényegesen kisebb mértékben érinti a jegybanki devizatartalékot, mint a végtörlesztéshez kapcsolódó euroeladási tenderek.
Az MNB célja, hogy csökkentse a piacon jelentkező devizakeresletet, és megelőzze az esetleges kedvezőtlen makrogazdasági hatásokat. A program várhatóan lényegesen kisebb mértékben érinti a jegybanki devizatartalékot, mint a végtörlesztéshez kapcsolódó euróeladási tenderek - írják.
A Magyar Bankszövetség és kormány közötti 2011. decemberi megállapodás és a devizakölcsönök törlesztési árfolyamának rögzítéséről és a lakóingatlanok kényszerértékesítéséről szóló törvény módosítása értelmében a pénzügyi intézmények kötelesek – a törvényben meghatározott feltételek teljesülése esetén - a 90 napot meghaladó késedelembe esett adósok devizakölcsöneit forintra váltani, és az adósokkal szembeni követeléseik 25 százalékát elengedni - emlékeztetnek.
Tekintettel a végtörlesztési programhoz kapcsolódó euróeladási tenderek hatékonyságára, pozitív piaci megítélésére és számottevő igénybevételére a monetáris tanács úgy döntött, hogy a jegybank 2012. május 15. és június 15. között célzott euróeladási program formájában biztosítja a hitelintézetek számára a törlesztési késedelemmel érintett devizakölcsönök forintra váltásához kapcsolódó fedezéshez szükséges devizát. A Magyar Nemzeti Bank legfeljebb a teljes forintra konvertálandó hitelállomány erejéig (az elengedett részt is beleértve) biztosít devizát az érintett hitelintézetek számára.
A hitelintézetenkénti konverziós limitek meghatározásához a Magyar Nemzeti Bank 2012. május 11-én és 2012. május 21-én adatszolgáltatást kér az érintett hitelintézetektől a konvertálási kötelezettség alá eső kölcsönök állományi adatairól, melynek teljesítése a programban való részvétel feltétele. A Magyar Nemzeti Bank ezenkívül azt is a programban való részvétel feltételéül szabja, hogy a hitelintézetek a jegybanktól vásárolt devizából először rövid külső forrásaikat csökkentsék. Így a program összességében nem lesz hatással az ország külső sérülékenységére.
A jegybank a kidolgozott, az átváltás során előálló nyitott devizapozíciók zárásához biztosított eszköz alapvető céljának tekinti, hogy csökkentse a piacon jelentkező devizakeresletet, és megelőzze az ebből fakadó esetleges kedvezőtlen makrogazdasági hatásokat.
MTI