4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hazai hitelintézetek egy része mind a mai napig nem engedélyezi, hogy az ügyfelek a devizaalapú hiteleiket abban a devizában törlesszék, amelyben felvették azt - írja a Napi Gazdaság.

A pénzintézetek - azok is, amelyek lehetõvé teszik a devizában történõ törlesztést - lényegében azzal érvelnek, amit az OTP Banknál úgy fogalmaztak meg, hogy a magyar lakosság körében nem jellemzõ, hogy nem forintban, hanem valamilyen más devizanemben (a lakossági hitelek esetében döntõen svájci frankban) keletkezne jövedelem. Azoknak tehát, akiknek nincs svájcifrank-megtakarításuk vagy -jövedelmük, meg kellene vásárolniuk a svájci frankot a törlesztéshez, ami többletköltséget okozna. A bankok szerint emiatt nincs mérhetõ ügyféligény devizában való törlesztésre. A Raiffeisen Banknál például jelenleg kizárólag forintban törlesztett hitelek igényelhetõk, mivel a devizában törleszthetõ konstrukció iránt annak bevezetésétõl kezdve csak minimális kereslet volt tapasztalható.

Nem teszi lehetõvé a devizahitel devizában történõ törlesztését az Allianz Bank, a Credigen és a Magyar Cetelem sem - ez utóbbinál viszont (ahol érdekes módon kockázati szempontok miatt nem támogatják a törlesztés valutában történõ befizetését) álláspontjukat védendõ elmondták, az árfolyam-ingadozás kivédésére a pénzintézet olyan védelmi mechanizmust alkalmaz, ami garantálja, hogy a törlesztõrészlet félévente legfeljebb 5 százalékkal változhat, így nem a havonta befizetendõ részlet, hanem a futamidõ módosul.

Az UniCredit a devizaalapú hitelek esetében általánosan azt az eljárást alkalmazza, hogy az ügyfél mindig a folyósítás devizanemében fizet, ami viszont eltérhet a nyilvántartás (azaz a hitelösszeg/tartozás) devizanemétõl. Vannak pénzintézetek, amelyek ugyan "szabadon" lehetõvé teszik a devizában történõ törlesztést, ám ezt náluk elõre meg kell határozni. Amennyiben az ügyfél a hitel-visszafizetés egy késõbbi szakaszától akar devizában törleszteni, módosítani kell a szerzõdést - mondták el a CIB Banknál. A bank ezért egyszeri 30 ezer forintos díjat számít fel, de az ügyfélnek a közjegyzõi díjat is fizetnie kell.

Az Ersténél a korábban forintban törlesztett hitel devizaalapúra cseréléséhez az ügyfélnek deviza-törlesztõszámlát kell nyitnia, amelynek 15 ezer forint a költsége.

A nem forintban való törlesztés igénye azért merülhet fel, mert a hazai hitelintézetek döntõ többsége a saját hivatalosan meghirdetett devizavételi és -eladási árfolyamától eltérített árfolyamot alkalmaz a lakossági hiteltörlesztésnél. A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a banki ágazati vizsgálatok során eddig nem figyelt fel a hitelintézetek ezen gyakorlatára, s az ügyfélmegkeresések sem erre irányultak - mondta el a Napi kérdésére Nagy Márta, a GVH elnökhelyettese. Jogi szakértõk szerint összességében nem számít jogellenesnek, ha egy hitelintézet eltérõ árfolyamot alkalmaz bizonyos szerzõdései esetében - ha errõl megfelelõ módon, a szerzõdés megkötése elõtt tájékoztatja az ügyfelet és számára folyamatosan biztosítja az aktuális szintek megismerését (ezt egyébként a bankok meg is teszik).

Banki szakértõk szerint az eltérítést indokolhatja, hogy a lakossági törlesztésnél döntõen kis összegû tételekrõl van szó, a futamidõ pedig hosszú. Nem mindegy azonban a mérték. A lakossági, számlakonverziós kondícióknál általában a devizaeladási árfolyamot akár 3-6 százalékponttal, sõt banki lízingcégeknél még ennél is jobban eltérítik.

Sokan úgy vélik, ott, ahol a bankok nem vagy csak jelentõs bürokratikus (és költség-) akadályokkal teszik lehetõvé, hogy az ügyfél a hitelszerzõdés devizanemében fizesse meg a törlesztõrészletet, nincs másról szó, mint hogy az adott hitelintézet be akarja zsebelni az átlagosnál magasabb váltási marzsot is.

Egyetlen pozitív példa azért akadt: a Budapest Banknál minden ügyfél rendelkezik a hitel devizanemében vezetett számlával is, sõt a devizaszámla az elsõdleges fizetõszámla - számol be a Napi Gazdaság. Ezzel együtt - mondták el a banknál - a lehetõséggel nagyon kevés ügyfél él náluk is. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!