4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Fidesz és a Bankszövetség közti múlt pénteki tárgyalásokon megállapodás született arról, hogy az egyezség megszületéséig a bankok nem állnak a nyilvánosság elé - tudta meg az mfor.hu. Éppen ezért az MNB hétfőn megjelent javaslatát sem kommentálták hivatalosan a szövetségnél, hiszen még nincs is egységes álláspontjuk a bankoknak. Mfor.hu-háttér.

Múlt pénteken kezdődtek az egyeztetések a Fidesz és a Bankszövetség között a Kósa Lajos és Rogán Antal nevével fémjelzett nyolcpontos javaslatcsomagról. Egyelőre csak az alapelvekben sikerült megállapodásra jutni, azonban hétfőn a Magyar Nemzeti Bank (MNB) is előállt saját javaslataival.

Mindenkit meglepett a jegybank


A szereplőket is meglepte, hogy az MNB hétfőn előállt saját javaslataival a devizahitelesek megmentését illetően. A Fidesz és a Bankszövetség képviselői a múlt pénteken kezdtek tárgyalást a kormánypárt nyolcpontos javaslatcsomagjáról, most az újabb javaslatok befolyásolhatják a tárgyalások menetét.

"Az MNB által kidolgozott megoldáscsomag célja hasonló, mint a Rogán Antal és Kósa Lajos képviselő urak által felvetett 8 pont szándéka, ugyanakkor az MNB javaslatai figyelembe veszik az üzleti környezet kiszámíthatóságát, nem rontják a bankok hitelezési hajlandóságát, így támogatják a magyar gazdaság fellendülését" - szögezi le hétfői közleményében az MNB.

A jegybank egyetért azzal, hogy kezelni kell azt a problémát, hogy a bankok visszaélnek túlzott erőfölényükkel, szerintük ez elsősorban a hitelek árazásában jelenik meg, ezen a ponton érdemes beavatkozni. Az MNB szakértői szerint a megoldás az lenne, ha a jövőben csak kétféle kamatozású hitelterméket kínálhatnának a pénzintézetek: egyrészt referenciakamathoz kötött hitelt, másrészt pedig több évre előre rögzített kamatozású terméket. A javaslat szerint ezt a már meglévő hitelállományra is alkalmazni kellene.

Emellett a jegybank szerint meg kell akadályozni, hogy a bankok szélesítsék a törlesztésnél alkalmazott árfolyamrést a devizahitelesek kárára, illetve javaslat született arra, hogy korlátozzák a marzs maximális mértékét. A jegybank ötletei között az utolsó pont, hogy a jövőben lehetővé tennék a devizában történő törlesztést is.

Egyelőre nincs egységes álláspont az MNB hétfő délután kiadott javaslataival kapcsolatban, mivel ahhoz legalább egy gyors belső egyeztetésre szükség lett volna. Ráadásul a Fidesszel történt tárgyalások után a felek megállapodtak abban, hogy az egyeztetés lezártáig nem lépnek a nyilvánosság elé véleményükkel - mondták az mfor.hu kérdésére a Magyar Bankszövetségnél.

Úgy tudjuk egyébként, hogy a bankokat váratlanul érték az MNB javaslatai, melyek sajtóhírek szerint további 25-30 milliárd forintos terhet jelenthetnének a pénzügyi szektornak a bankadó mellett. Éppen ezért egyáltalán nem biztos, hogy a pénzintézetek kitörő örömmel fogadják majd az újabb javaslatcsomagot.

Csak az alapokban van egyetértés

Kósa Lajos és Rogán Antal kormánypárti képviselők néhány hete ismertették az általuk kidolgozott nyolcpontos javaslatcsomagot, mely a devizahitelesek megmentését szolgálná. Ha az elképzelések törvényerőre emelkednek, akkor elvileg a bankok nem változtathatnak majd a hitelek feltételein egyoldalúan az ügyfelek kárára, ami többek között azért lehet aggályos, mert például a svájci frank vagy az euró kamatának emelkedése esetén sem emelhetnek kamatot.

Szintén szerepel a javaslatcsomagban, hogy a pénzintézetek ne követelhessenek többet a lakásért annak piaci értékénél, azaz mindenki tiszta lappal indulhasson, az eddig felhalmozott esetleges veszteségeket a bankoknak kellene lenyelniük. A harmadik sokat kifogásolt pont, hogy a devizahitelesek bármikor dönthetnének úgy, hogy kérik a futamidő meghosszabbítását legfeljebb öt évvel.

A Bankszövetség főleg az utóbbi két pontot kifogásolta, a pénteki tárgyalás után úgy fogalmaztak, hogy azok számukra elfogadhatatlanok. A tárgyalásról pozitív hangvételű tudósítások születtek, pedig a felek mindössze az alapelvekben tudtak egyet érteni. Ezek az alapelvek: aki hitelt vett fel, annak azt vissza kell fizetnie, a kidolgozandó megoldás a hitelezési rendszert nem veszélyeztetheti, a megoldás nem rendítheti meg a jelzáloghitelezési rendszert, a hitelszerződések pedig két fél között polgári jogi alapon kötetnek, azaz az "együtt sírunk, együtt nevetünk" elv jegyében a kockázatokat meg kell osztani.

A konkrét nyolc pontról másfél-két hétig folytatják a szakértői egyeztetéseket a Fidesz és a Bankszövetség képviselői, október elejére-közepére derülhet ki, sikerül-e legalább részsikert elérni a tárgyalásokon.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!