Hatalmas 59-68 bázispontnyi szakadást láthattunk az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) mai hosszú kötvényeinek aukcióján. A hozamok nem csak a két héttel ezelőtti értékekhez képest, hanem a tegnapi másodpiaci jegyzésekhez viszonyítva is jelentős mértékben, 20-25 bázisponttal estek.
Pedig a tegnapi másodpiaci referenciahozamokba mind a keddi, meglepően alacsony infláció, és annak következtében további kamatvágási várakozások, mind a tegnapi jelentős ÁKK kötvény-visszavásárlással kapcsolatos spekulációk beépülhettek. Előbbit már több cikkben elemeztük, utóbbi alapján pedig arra számítottunk, hogy jelentős kereslet lesz majd a mai aukción.
Kapcsolódó anyagok:
Idehaza is beütött a defláció
Jöhet még kamatvágás, az MNB-mutatói is estek egyet
Nagyot csökkent tegnap az adósságunk, de ma gyorsan visszanőhet
A nagy érdeklődés, ha nem is kiugró mértékben, de az előző alkalmak magas keresletéhez illeszkedve meg is érkezett, aminek aztán - mint láthattuk - hatalmas hozamesés és soha nem látott szintek lettek a következményei. A tegnapi visszavásárlással kapcsolatban ugyanis elindultak olyan pletykák a piacon, hogy legnagyobb hitelezőnk, a Templeton és az ÁKK megállapodott egymással. Vagyis a 3 hónap múlva lejáró papírokat az adósságkezelő visszavásárolja a Templetontól, amely aztán az abból befolyó pénzből ismét hosszú papírokat jegyez. Tehát pótlólagos kereslet érkezik az aukciós piacra, az pedig felhajtja az árakat és leveri a hozamokat. Így már most érdemes "bezsákolni" a magyar papírokból, gondolhatták a piaci szereplők.
Ennek megfelelően, ahogy fentebb is írtuk, erős forgalom volt a mai aukción, így az ÁKK a tervezett 60 milliárd forint helyett 84 milliárd értékben vont be forrásokat. Vagyis a tegnapi visszavásárlással megvalósult 142 milliárdos államadósság-csökkenés mára sokat erodálódott.
Ugyanakkor az adósság ezen részének a minősége sokat javult, hiszen a 3 hónapos lejárat (a visszavásárolt papírok augusztusban lejártak volna) helyett, most évekről beszélhetünk, vagyis jelentősen csökkent a megújítási kockázat.
Milyen hatása lehet az erős GDP-számoknak?
A nagyon erős, ma közölt GDP-számoknak kettős hatásuk van a hozamokra. Egyrészt ha a növekedés nagy részben a belső kereslet élénkülésének jelentős felfutásából ered, akkor az mindenféleképpen előbb-utóbb keresleti inflációt fog indukálni, ami jegybanki kamatemelést, és így hozamemelkedést hozhat. Ugyanakkor, ha a növekedés szerkezete, illetve a gazdaságban jelen levő, de nem teljes mértékben kihasznált kapacitások "beindítása" nem eredményez jelentős inflációt, akkor a GDP reálnövekedése jelentősen javíthatja a fiskális (GDP-re vetített költségvetési hiány) és adósságmutatóinkat (GDP-arányos adósság).