2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Közel hatmilliárd dollár bírságot szabtak ki amerikai hatóságok több nemzetközi nagybank ellen devizaárfolyam-manipuláció miatt indított eljárás megállapodásos lezárása keretében.

A JPMorgan Chase, a Citigroup, a Barclays, valamint a Royal Bank of Scotland pénzintézeteket, miután vétkesnek vallották magukat a devizaárfolyamok manipulálásában, az amerikai igazságügyi minisztérium, a DoJ 2,5 milliárd dollár, az amerikai jegybank, a Fed pedig mint felügyeleti szerv 1,6 milliárd dollár bírsággal sújtotta.

A Barclays bank mindezek felett még 1,3 milliárd dollár bírságot is kénytelen fizetni más brit és amerikai hatóságoknak is az ügyben játszott szerepe miatt. A Fed 205 millió dollár bírsággal sújtotta a Bank of America pénzintézetet is, amely - az UBS-hez hasonlóan - elkerülte, hogy bűnösnek kelljen vallania magát.

Az amerikai hatóságok szerint a bankok egy kizárólag meghívásos alapon működő elektronikus társalgó rendszert hoztak létre, amelyben devizapiaci kereskedőiknek önmagukat "a kartell"-nek nevező csoportja üzleti információkat osztott meg egymással és kódolt nyelvezetet használva manipulálta a dollár és az euró keresztárfolyamát 2007 decembere és 2013 januárja között. A négy bank elismerte vétkességét a devizapiaci árfolyamok manipulálásában.

A vétkességüket elismerő bankok mellett bírságot kapott a svájci UBS bank is, bár ellene nem indult eljárás, mivel elsőként jelezte a devizapiaci manipulációt az amerikai igazságügyi minisztérium (DoJ) felé.


Az UBS-re az amerikai Fed 342 millió dollár bírságot szabott ki a devizaárfolyam-manipulációban játszott szerepe miatt. A DoJ a devizaárfolyam-manipuláció miatt az UBS-re nem szabott ki bírságot, 203 millió dollár büntetéssel sújtotta viszont egy korábbi ügyben, a LIBOR-manipulációban játszott szerepéért, mivel önfeljelentésével megsértette a korábban közöttük létrejött megállapodást. Az UBS a LIBOR-manipuláció miatt már 1,5 milliárd dollár bírságot fizetett.

Az UBS-re szerdán kiszabott bírság elmaradt az egymilliárd dollár körüli piaci várakozásoktól, a svájci bank részvénye ezért mintegy három százalékkal, hat és fél éve a legmagasabb árfolyamra emelkedett.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!