A faktoring piac évről-évre jelentősen bővül, tájékoztatott Csáki Ferenc. A faktorált, azaz a megvásárolt követelések állománya 2004-ben még 296 milliárd forintot tett ki, 2005-ben mintegy 60 százalékkal 476 milliárd forintra, tavaly pedig több mint 50 százalékkal 728 milliárd forintra nőtt. Bővül a faktoring szolgáltatást igénybevevő vállalkozások köre is, számuk megközelíti a 2 ezret - tette hozzá Csáki Ferenc.
A 2003-ban alakult és mára a piac 80 százalékát, 28 szervezetet tömörítő szövetség egyik célja, hogy a szabályozás egyszerűbb és kiszámíthatóbb legyen. A jogi környezet változtatására jelenleg jó esélyt lát az elnök, mivel a hitelintézeti törvény és a Polgári Törvénykönyv napirenden lévő módosításai vélhetően érintik a faktoring alapját képező jogviszonyt is - ismertette az elnök.
Csáki Ferenc hangsúlyozta, hogy a faktoringnak jelentős szerepe van a kis- és középvállalkozások támogatásában, hiszen olyan vállalkozásoknak biztosítanak forrásokat, amelyek valóban piacképes terméket vagy szolgáltatást állítanak elő, mivel a termékértékesítésről már számlával rendelkeznek. Gyakori kritika- ismerte el az elnök - hogy a faktorálás drágább a bankhitelnél, de felhívta a figyelmet arra, hogy a faktorálást igénybe vevő vállalkozások nem csak pénzt, de a számlákkal, könyveléssel kapcsolatos szolgáltatást is kapnak a díj ellenében.
A költségek a jövőben várhatóan csökkennek, mivel a verseny egyre nagyobb az ügyfelekért ezen a piacon - mondta Csáki Ferenc. Hozzátette, hogy a növekvő számú faktoráló cég mellett az egyre kifinomultabb technikák is a költségek csökkentése irányába hatnak.