4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A devizahitelek forintosítása jelentős költségvetési terhek mellett lenne csak megvalósítható, és a megoldás több problémát is felvet - derül ki az MTI birtokába került, a kormány számára készített előterjesztésből és szakértői anyagból.

Az előterjesztés azt járja körül, hogy lehet-e mérsékelni a magas devizaadósság kockázatát. A dokumentum szerint a devizahitelek piaci árfolyamon történő forintosításának költsége éves szinten akár 263 milliárd forint többletkiadást is jelentene, állami segítség nélkül ennyivel emelkedne az érintettek terhe a legpesszimistább forgatókönyv szerint. Az előterjesztés megjegyzi azt is, hogy ekkora tehernövekedés akkor következne be, ha a mostani 212 forint helyett 320 forintba kerülne a svájci frank; ez 468 forintos euróárfolyamot jelentene a devizahitelek futamideje alatt.

Az MTI birtokába került dokumentum leszögezi: ha a lakosság törlesztőrészleteinek emelkedését 30 százalékban maximalizálnák, akkor a többletteher negyedét fizetné a lakosság, az állam és a bank együtt pedig - a hitel futamideje alatt - évente hozzávetőleg 200 milliárd forintot. Ez 15 éves futamidővel számolva összesen 3 ezer milliárd forintnyi többlettámogatást jelentene a devizában eladósodottaknak, és eközben ugyanennyivel növekedne az államadóság, vagy a társadalom egészének többletterhe.

Ha nem az aktuális piaci árfolyam mellett váltanák át a devizahiteleket forintra, akkor a gyenge forint miatti veszteség azonnal jelentkezne az államnál vagy a bankoknál - derül ki az anyagból. Így egy, a piacinál például 10 százalékkal kedvezőbb árfolyamon - 191 forintos svájci frank, 280 forintos euróárfolyamon - történő átváltás 250-300 milliárd forintos, döntően az államra szálló költséget jelentene. Ezek a költségek megduplázódnának, ha ezt az átváltási lehetőséget kiterjesztenék a szabad rendelkezésű jelzáloghitelekre is.

A kedvezményes árfolyamon történő átváltásnál problémát okoz az is, hogy ha azt a bankok vállalják, akkor eredményük csökken, ezzel pedig megnőne a valószínűsége a bankrendszer feltőkésítési igényének.

További problémát okozna ebben a módszerben az is, hogy az átváltás visszavonhatatlan elkötelezettséget jelent, így az a forintárfolyam erősödése esetén sem változtatható meg. Ellentmondást jelent, hogy a nem támogatott lakáscélú forinthitelt igénybe vevők törlesztési terhe magasabb lenne a devizahitelüket forintra átváltókénál. Ugyancsak konfliktusforrást jelent, hogy az adósok különböző árfolyamon vették fel a devizahitelüket, és eddig különböző mértékű előnyöket értek el. A megoldás diszkriminációt jelentene a hitelüket forintban felvevők számára - rögzíti az előterjesztés. A dokumentum kitér arra is, hogy 2009. január végén Magyarországon 2676 milliárd forint volt a lakosság devizalapú jelzáloghiteleinek állománya.

A kormányon belül folynak a háttérszámítások arról, hogy át lehessen alakítani a devizahiteleket, a lakosság számára kedvező feltételekkel, s a bankok együttműködésével - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök újságíróknak szerdán, Orbán Viktor Fidesz-elnök felvetésére reagálva.

Ma azonban nem lehet tudni, hogy ezt miként lehetne, lehet-e finanszírozni. "Ma nem tudok arra a kérdésre egyértelműen válaszolni, hogy akár más rendszerek jelentős átalakításával szabadítható-e fel ennyi forrás, ami ehhez kellene" - fogalmazott Gyurcsány Ferenc. A devizahitelek forintra váltásának lehetősége elég nyilvánvaló, magától értetődik, nem is ez a kérdés, hiszen erről a Pénzügyminisztérium hetek óta tárgyal - közölte Gyurcsány Ferenc.

"Ha át akarjuk a devizahitelt váltani forintra, akkor kapna ehhez kedvet a lakosság, ha a mai árfolyamnál kedvezőbb árfolyamon váltanánk át, illetve, hogyha a forintkamatok és a devizahitel-kamatok közötti különbséget is valaki megfinanszírozná" - fogalmazott a miniszterelnök. Aki szerint egy "jól ismert technikáról beszél az elnök úr, de adós maradt azzal, hogy azt a pár 100 milliárd forintot, amelyet ahhoz kell beletenni, hogy a lakosságnak ez meghozza a kedvét, ezt ki fizesse ki".

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!