4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

2014 januári mélypontja óta a leginkább követett és legnagyobb forgalmú tőzsdén kereskedett mezőgazdasági termékeket tartalmazó befektetési alap, a DBA másfél éves csúcsra száguldott, több, mint 20%-ot emelkedve röpke negyedév alatt.

Ha a legfontosabb termékeket nézzük, azt látjuk, hogy 20%-ot emelkedett a kukorica, 30%-ot a búza, 20%-ot a cukor, 30%-ot a disznó ára, a kávé pedig duplázódott az év eleji mélypontokhoz képest!

Természetesen nem azonnal és direkt módon, de ez a hatás jelentkezni fog az inflációs mutatókban is. Minél fejlettebb egy ország, annál kisebb a súlya az inflációs kosárban a kevéssé feldolgozott élelmiszereknek, de ennek ellenére az alapvető élelmiszerek árának hirtelen, és általános drágulása valószínűleg szépen át fog gyűrűzni a feldolgozott élelmiszerek árába is.

Az elmúlt egy évben Európában komoly deflációs félelem alakult ki, de egyelőre azt láthatjuk, (//epp.eurostat.ec.europa.eu/cache/ITY_PUBLIC/2-31032014-AP/EN/2-31032014-AP-EN.PDF) hogy elsősorban az energiaárak csökkenése vitte le az infláció ütemét, a szolgáltatások ára továbbra sem árulkodik valódi deflációs nyomásról. Az infláció pedig egyébként is késleltetett mutató, recessziók után még gyakran sokáig alacsony.

Európában az ECB-nek egy feladata van csak: a bankrendszer stabilitásának, likviditásának és hitelezési hajlandóságának támogatása. Nagy növekedés nem lesz, de a következő 1-2 évben nyugodt, lassú javulás várható.

Japánban ennél sokkal rosszabb a helyzet, mivel hiába kérlelte a miniszterelnök a vállalatokat, nem nagyon emeltek nominálisan béreket (//asiaconf.com/wp-content/uploads/2013/08/Nominal-wage-growth.png), és így a 3%pontos ÁFA-emelés automatikusan taszajtja vissza recesszióba a szigetországot. Pontosan a fordítottja történik annak, mint nálunk, ahol a kormány egyszeri intézkedésekkel lenullázta az inflációt, de mivel volt nominális bérnövekedés, ezért a reálbérek megugrottak, több maradt az emberek zsebébe, többet tudtak költeni, és ez jól látszik is a hazai kiskereskedelmi statisztikákból.

Visszatérve Japánra: azt gondolom, hogy a következő hónapokban megint komoly recessziós félelmek lehetnek, amire majd valami nagyon nagyot kell lépnie a BoJ-nek. Ha megteszi, ismét lejtőre kerülhet a jen, addig azonban valószínűleg nem.

A feltörekvő országokból folyamatosan gyenge hírek fognak jönni: a legyengülő devizáik és az erre reakcióként végrehajtott kamatemelések miatt a hitelkiáramlás drasztikusan zsugorodhat, s ennek következményeként a növekedés is eltűnhet, több recesszióba fog esni.

USA maradhat eközben a legerősebb: minden körülmény adott a nagyon erős gazdasági teljesítményhez: iszonyatosan laza monetáris kondíciók, helyreállt a pénzügyi rendszer, az államkincstár egyre kevésbé szorít meg. Nagy kérdés, hogy az erős növekedés jó hír-e a részvénypiacnak? Könnyen lehet, hogy nem, hiszen ha a vártnál hamarabb valósul meg a kamatemelés, az nagy ijedelmet fog okozni, és nem csak náluk, hanem az egész világon, ahol már a nyúlfarknyi hozamokra is kiéhezetten vadásznak a befektetők (jó példa erre a görög kötvények esete: 2012 nyarán 15 cent környékén simán lehetett vásárolni őket, most 70 centen veszik a 20-évest, és csak idén(!!!) közel 40%-ot emelkedett az árfolyama). A tízfilléresek úthenger előtti szedegetéséből könnyen kilapított kéz lehet...

Magyarországon minden szép és jó természetesen. Mondjuk szerintem jövőre simán meglesz a 3% infláció, érdekes lesz, hogy miként fognak reagálni majd a megtakarítók, amikor rájönnek hogy a bank/állampapír befektetéseik reálhozama negatív. Nagyon meglepődnék, ha nem kezdenék el keresni az alternatív termékeket, amelyekkel valami kis reálhozamot ki tudnak csiholni a rendszerből (pl. Prémium Államkötvény, ingatlan, abszolút hozamú alapok, stb.)

Konklúzió: Az infláció tehát nem halott, viszont hogy pontosan mit kellene csinálni a piacokon arról fogalmam sincs.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!