6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Akár jelentősen drágulhatnak a banki termékek a szigorodó tőkekövetelmények miatt, emellett a pénzügyi szektornak bizonyos esetekben, például a befektetési banki üzletágaknál a teljes modellváltást sem kizáró, összetett reformokra lehet szüksége - véli az mfor.hu által megkérdezett szakértő. A következő éveken több lépcsőben emelkedik majd a bankok tőkeszükséglete, emellett a tőke minőségén is javítani kell. Mfor.hu-háttér.

Idén nyáron jön az első lépés

A következő években komoly kihívások elé néz a bankrendszer, hiszen jelentősen javítani kell a pénzintézetek tőkemegfelelési mutatóját. Ennek első, de némileg különálló lépcsőjeként az Európai Unióban már 2012 júliusától a korábbi 8 helyett 9 százalék lesz az Európai Bankfelügyelet (EBA) által elvárt minimális tőkekövetelmény, vagyis a bankoknak eszközeik 9 százalékát kell tőkeként felmutatniuk. Emiatt több nagy nyugat-európai cég már az év elején forrásbevonásra kényszerült, az olasz UniCredit például új részvényeket bocsátott ki.

"Én azt hiszem, hogy ezek a kérdések már nagyjából rendeződtek, nem számítok komoly felfordulásra az európai bankszektorban a következő hónapokban" - emelte ki az mfor.hu kérdésére Borbély Gábor, a Horváth és Társa Ügyvédi Iroda DLA Piper finanszírozási partnere. A szakember szerint a tőkekövetelmények idén június végi emelkedése elsősorban nyugat-európai probléma, de ennek hatásait a források esetleges hiánya és allokálása miatt a magyar leánybankok is megérzik.

"Alapvető elvárás a bankokkal szemben, hogy javuljon a hitel/betét arányuk. Ezzel még inkább előtérbe kerülhet az a tradicionális banki felfogás, mely szerint a betét minden" - véli Borbély. Hozzátette: a jövő januártól több lépcsőben bevezetésre kerülő Bázel III szabályozás is abba az irányba hat, hogy a bankok a korábbinál összetettebb, komplexebb szolgáltatást nyújtsanak. Az új követelmények arra ösztönzik majd a pénzintézeteket, hogy árukapcsolásokkal egy ügyfélnek többféle szolgáltatást adjanak el, illetve szorosabbra fűzzék kapcsolatukat az ügyfelekkel.

Januártól már nem csak Európában kell tőke a bankoknak

A már említett Bázel III szabályokat elsősorban a válság hatására, a szektor ellenállóképességének növelését célozva vezetik be a következő években folyamatosan. A feltételek szigorodásáról a G20-országok döntöttek, vagyis az előírások szinte az egész világon bevezetésre kerülnek majd. Az egyik legfontosabb változás, hogy a bankok úgynevezett Tier1 tőkeszükséglete a jelenlegi 4-ről 6 százalékra emelkedik majd három év alatt három lépésben.

Emellett bevezetésre kerül egy 2,5 százalékos tőkemegtartó tőkepuffer, melynek célja, hogy a bankok átvészeljék a nehéz gazdasági időszakokat. Lényegében ez a szabályozás egyik új találmánya a válság hatására. A Bázel III szabályok szerint azok a bankok, melyek ezt a tőkepuffert nem tudják biztosítani, különböző büntetéseket kaphatnak, a felügyeletek korlátozhatják például az osztalékfizetést, a bankvezetők bónuszait vagy a részvények visszavásárlását. A fentiek mellett a szabályok egy további anticiklikus tőkepuffert írnak elő nemzeti hatáskörben, melynek mértéke országonként változó, 0-2,5 százalék között lesz. Vagyis összességében az alap tőkeszükséglet marad 8 százalék, azonban erre jön a 2,5 százalékos új puffer, illetve az országspecifikus további tőkeelőírás, így egyes bankok tőkeszükséglete akár 13 százalékra is emelkedhet.

Nem elég, hogy az új szabályozás a korábbinál több tőkét ír elő, de a tőke minőségét is javítani kell. Ráadásul a 2013 januárjától fokozatosan életbe lépő szabályozás bevezeti az egységes likviditási mutató fogalmát, melynek célja, hogy a pénzintézetek elegendő likvid eszközzel rendelkezzenek ahhoz, hogy egy egyhónapos stresszhelyzetben is átvészeljenek. Ezekről a likviditási mutatókról a bankoknak rendszeresen be kell majd számolniuk a felügyeletnek, szükség esetén akár napi elszámolást is kérhetnek az ellenőrző szervek, ami további gyakorlati problémákat jelenthet a cégeknek.

"Az új feltételek mellett azok a bankok lehetnek a verseny nyertesei, melyek betéti oldalon is erősek, illetve van mögöttük egy erős nyugati anyabank viszonylag olcsó forrással" - vélekedik Borbély Gábor. Szerinte a Bázel III bevezetésének egyik legfontosabb következménye lehet, hogy huzamosabb ideig csökken majd a bankok eszközarányos nyeresége. "A döntő  kérdés, hogy képes lesz-e az iparág egy olyan megújulásra, mely alkalmazkodik az új elvárásokhoz" - hangsúlyozza a DLA Piper partnere.

A gyakorlatban a szakember szerint a finanszírozási költségek növekedésével a bankok kamatmarzsa is emelkedni fog, hogy meg tudjanak felelni a szigorúbb követelményeknek. Vagyis a lakosság és a vállalatok a banki termékek drágulásában és a finanszírozási feltételek további szigorodásában érezheti meg a Bázel III szabályok bevezetését.

"A bevezetéssel kapcsolatban további fontos kérdés, hogy a fenti szabályokat mennyire sikerül majd globálissá tenni. Vannak arra utaló jelek, hogy az Egyesült Államok próbál visszatáncolni, ami komoly aggodalmakat vet fel az EU-ban is" - vázolja fel Borbély Gábor. Szerinte annak minimális az esélye, hogy az Unió visszalépjen az új szabályok bevezetésétől, mivel a változások iránti politikai elkötelezettség megdönthetetlennek látszik. Az azonban elképzelhető, hogy az USA nyomására további finomodnak a szabályok, vagy az eredetileg tervezettnél lassabb lesz a bevezetésük.

Itthon 100-150 milliárdnyi friss tőkére lehet szükség

"A magyar bankrendszer becsült tőkeszükséglete 100 milliárdos nagyságrendű, világ- és európai ugyanakkor viszonylatban ennél sokkal nagyobb összegről beszélhetünk" - magyarázza Borbély Gábor. Annak jelei már most is látszanak a hazai bankoknál, hogy rá vannak kényszerítve a hitel/betét arány javítására, a Magyar Nemzeti Bank rendszeresen elkészülő hitelezési felmérései szerint még jelenleg is szigorodnak a hitelezés feltételei.

"A vállalati hitelek piacán a jó ügyfelekért már most is nagyon komoly verseny folyik. A Bázel III szabályok is ebbe az irányba mutathatnak, vagyis bizonyos szegmensekben erősíthetik a versenyt" - vélekedik a DLA Piper szakembere.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!