5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Áprilisban az általunk vizsgált bankok és takarékok akár 2 százalékpontos kamatemelést is végrehajtottak, eközben a fogyasztási hitelek kamata több mint kétéves csúcsra emelkedett. Mfor.hu-háttér.

Előző hónapban arról számoltunk be a jegybank adatai alapján, hogy a háztartások által felvett hitelek átlagos kamata a 3 havi BUBOR mértékéhez viszonyítva a korábbi trendhez képest jelentősebb eltávolodást mutatott, ami az alábbi grafikonunkon is jól látható. A március havi adatok alapján viszont a meredekebben visszaeső kamatnak és a lényegében stagnáló BUBOR-nak köszönhetően már némi korrekció mutatkozik a kamatfelárban. (Április viszont - lásd lentebb - újra jelentősebb kamatemelést hozott a bankok többségénél, amit az MNB márciusi adatai természetesen nem tartalmazhatnak.)

A jegybank legutóbbi, március hónapra vonatkozó statisztikája szerint a folyószámla és a lakáscélú hitelek kamatai csökkenést mutattak, hiszen míg februárban a folyószámlahitelek átlagos évesített kamatlába 30,12 százalék volt, márciusra az 29,63 százalékra mérséklődött. A lakáscélú hitelek esetében pedig 11,67 százalékról 11,12 százalékig csökkent a kamat. A hitelkamatok csökkentése egyébként megfelel a március hónapban tapasztalt - az mfor.hu által is elemzett - piaci kamatváltozásoknak is. A fogyasztási hiteleknél azonban durva drágulás történt: a februári 14,98 százalék 19,74 százalékra ugrott, aminél magasabbra csak két évvel ezelőtt, 2010 januárjában volt példa, akkor 20,64 százalékról adott számot a jegybank.

Ennek megfelelően az újonnan felvett fogyasztási hitelek összege március hónapban februárhoz képest kevesebb mint a felére redukálódott: 36,9 milliárd után már csak 16,2 milliárdnyi hitelt vettek fel a háztartások. Hasonló arányban változott egy hónap alatt a lakáscélú hitelek nagysága is, mely 37,1 milliárd után 11,6 milliárdra esett vissza, ami összefüggésben állhat a végtörlesztés lezárulásával is, amikor is a kiváltó forinthitelek kelendőek voltak. Ezt támasztja alá a Magyar Nemzeti Bank egyik hétfőn megjelent statisztikája is, mely szerint míg tavaly a negyedik negyedévben 62 milliárd forint összegben vettek fel kiváltó forinthitelt a háztartások, addig 2012 első negyedévére ez már 158 milliárd forintot tett ki.

Áprilisban tovább drágítottak a bankok

Áprilisban a bankok több termékük esetében drágítást hajtottak végre annak ellenére, hogy a jegybanki alapkamat hónapok óta változatlan, a 3 havi BUBOR mértéke pedig áprilisban gyakorilatilag nem változott. A korábbi hónapokhoz hasonlóan most is megvizsgáltuk a CIB, Erste, Gránit, K&H, OTP, Raiffeisen és Unicredit kínálatát a PSZÁF folyamatosan frissülő adatbázisa alapján.

Körképünk során a piaci kamatozású hitelekre fókuszálunk szokás szerint, és ezen termékek árait tartalmazza az alábbi összefoglaló táblázatunk is. Eszerint kamatemelést hajtott végre április során az Erste bank és szintén jelentős drágítást eszközölt a Demján Sándor érdekeltéségbe tartozó Gránit bank is az ingatlancélú, piaci kamatozású hitelénél. Érdekes megjegyezni ugyanakkor azt is, hogy az Erste bank minden, a PSZÁF adatbázisába bekerült termékénél 1-1,5 százalékpontos kamatemelést hajtott végre, és ez alól a kamattámogatású hitelek sem kivételek. 1,4, illetve 1,7 százalékpontos drágítást követően új lakásra már 8,71, korszerűsítésre pedig 9,64 százalék mellett igényelhető hitel. Ezzel szemben a többi vizsgált bank többsége nem változtatott, az Unicredit ráadásul kis mértékben még csökkentette is a támogatott hiteleinek kamatát, így törekvén új ügyfeleket akvirálni, bár azt hozzá kell tenni, hogy még ezek után sem tud versenyre kelni sem az Erste ajánlatával, sem pedig a CIB  6,4 és 6,9 százalékos kamatával.

A szabad felhasználású hitelek körében a Gránit banknál történt egy minimális drágítás, az OTP viszont kis mértékben olcsóbbá tette a piaci kamatozású termékét. Ezekkel szemben az Erste, akárcsak az ingatlancélú hiteleinél merészebben hozzányúlt a kamathoz, hiszen a márciusi 15,59 százalék után 17,64 százalékért kínálja az ügyfeleknek a szabad felhasználású hitelt.

A takarékpénztárak durván drágítottak

A kereskedelmi bankokkal szemben az általunk vizsgált hat takarékpénztár nem óvatoskodott a kamatokat illetően: ahogy az a lenti táblázatban is látszik, az ingatlan célú és a szabad felhasználású termékek körében is többen jelentős, akár 2 százalékpontnál is magasabb emelést hajtottak végre.

Egyedül a Duna Takarék hagyta változatlanul a korábban megállapított kamatot, és egyedül csak a Borsod Takarék döntött úgy, hogy csökkentést eszközöl. Az ingatlancélú hitele ennek köszönhetően az egyik legolcsóbbá vált a vizsgált termékek körében, a szabad felhasználású hitele viszont még ennek ellenére is a legdrágább maradt.

Mindemellett több helyen megkurtították a termékpalettát, hiszen míg például a Borsod takaréknál egy hónappal ezelőtt még négyféle szabad felhasználású hitelkonstrukciót kínáltak az ügyfeleknek, addig most már kettő közül tudják kiválasztani a számukra optimálisat.

Ezeknek a piaci változásoknak köszönhetően elképzelhető, hogy a jegybanki statisztikában kimutatott márciusi kamatcsökkenés nem jelent tartós trendváltozást, hanem csak egyszeri csökkenést. A leírt változások áprilisban pedig ismét emelkedést generálnak, amivel a hitelek kamatfelára ismét lényegesen eltávolodhat a 3 havi BUBOR mértékétől. 

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!