3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A biztosítóknál kétszer nagyobb arányban csökkentek 2009-ben a biztosítási alkuszok bevételei, a Top 100 biztosítási alkusz egyesített nettó árbevétele 24,3 milliárd forint volt 2009-ben, szemben a 2008-as 27,9 milliárd forinttal.

A hamarosan megjelenő Biztosítási Almanach 2010 kiadvány szerint a 13 százalékos visszaesés hátterében nemcsak a válság, hanem a biztosítási alkuszok körében tapasztalt jelentős piaci átrendeződés is meghúzódik. Az elemzés szerint míg a bruttó hazai termék (GDP) mintegy 6,2 százalékot zsugorodott, a biztosítók árbevétele pedig nagyjából hasonló mértékben, 6,7 százalékkal esett vissza. A Biztosítási Almanach 2010 szerint ugyanakkor fontos tudni, hogy a Top 100 listáján jelentősen megváltozott a szereplők összetétele, ha a 2008-as szereplők adatait néznénk, akkor csak 5 százalékos lenne a visszaesés.

Az egész piacot sújtó kedvezőtlen folyamatok közül külön kiemelhető az életbiztosítási  ág gyenge 2009-es teljesítménye és a gépjárműeladások drámai visszaesése. Csökkenés tapasztalható rögtön a lista csúcsán: 2009-ben kevesebb volt az egymilliárd forint feletti bevételt elkönyvelő cégek száma, mint 2008-ban. Milliárd fölött 2009-ben öt cég teljesített, míg egy évvel korábban ezek száma nyolc volt. Másfél milliárdos bevétel fölötti cég tavaly előtt egy akadt, 2009-ben pedig már egy sem érte el ezt a mértéket az almanach szerint.

Mint arra Bartha Zoltánt, a Biztosítási Almanach kiadója rámutatott, a válságot jól jellemzi, hogy 2009-es bevételeivel az idei top 100-ból a cégek 10 százaléka nem jutott volna fel a tavalyi százas listára. Az első tíz alkusz cég közül ötnek a tavalyihoz képest csökkentek a bevételei, de az is jellemző, hogy a 2008-as századik helyezett 56,4 millió forintos eredménye 2009-ben a sokkal előkelőbb 89. helyre is elég volna.

A negatív tendencia ugyanakkor legnagyobb arányban az éllovasokat sújtotta: a top százat érintő, nagyjából 3,67 milliárd forintos teljes bevételkiesés mintegy 60 százalékát az első tíz cégnek kellett elkönyvelnie. Azonban nemcsak a bevételkiesés koncentrációja nagy, hanem magáé a bevételé is: a száz cég nettó árbevételének fele az első tizenkét cég számlájára kerül.

A közlemény szerint a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete 2009. december 29-én összesen 459 alkuszcéget tartott nyilván, de már a századik is csupán 45 millió forint körüli árbevételre tett szert. Az alkuszok száma az 1999 óta rendelkezésre álló adatok szerint folyamatosan gyarapszik, 2006-ban 6,5 százalékkal, 2007-ben, 2008-ban és 2009-ben pedig mintegy 8,5 százalékkal nőtt a számuk.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!