Az Economist Intelligence Unit (EIU) szerint a megkérdezett vállalatvezetők körében az euróövezeti instabilitás messze nagyobb aggodalom forrása bármilyen más kockázati tényezőnél.
A kettős mélypontú recessziótól például a válaszadóknak mindössze a tíz százaléka tart, a társadalmi megmozdulásokat és a sztrájkokat hat százalék nevezte elsődleges kockázati tényezőnek, a közel-keleti zavargásokat, az olajárak és a kamatok emelkedését, valamint a pénzügyi szabályozások változásait pedig egyaránt alig 4 százalékuk jelölte be a lehetséges kockázatok listáján.
Az EIU szakelemzői a felmérés keddi részletezésében kiemelik, hogy amikor egy évvel ezelőtt elvégezték ebben a vállalatvezetői körben ugyanezt a vizsgálatot, az euróövezeti válság "még csak épphogy feltűnt (a felmérésbe bevontak) radarernyőjén ... mindössze 5 százalékuk nevezte aggodalomforrásnak a valutaunió esetleges felbomlását".
A Capital Economics szerint korántsem egyértelmű, hogy a csomag megállítja az adósságválság már megindult járványszerű átterjedését a nagyobb eurógazdaságokra. A ház akkori kommentárja szerint például a piac egyre inkább felismeri, hogy Olaszország problémái "meglehetősen hasonlítanak" Görögországéihoz, különösen ami a "fenntarthatatlanul magas" olasz adósságrátát illeti.
A Capital Economics szerint, hogy "felesnél kisebb" az esélye a jelenlegi összetételű euróövezet fennmaradásának a következő négy évben.
Az olasz adóssághelyzet a Centre for Economics and Business Research (CEBR) szerint is "közel jár ahhoz, fenntarthatatlanná váljon". A ház minapi elemzésében azt jósolta, hogy sem Olaszország, sem az ugyancsak a piaci figyelem központjába került Spanyolország lakossága nem lesz hajlandó vállalni az euróövezeti tagság fenntartásához szükséges "szűkölködést".
A CEBR elemzői ennek alapján mindössze egyötödös esélyt adtak az elemzésben arra, hogy az euróövezet tíz év múlva is létezni fog jelenlegi formájában.
MTI