3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Európai Központi Bank (EKB) elnöke nem zárja ki a további kamatcsökkentés lehetőségét.

Mario Draghi hétfői európai parlamenti meghallgatásán jelentette ki, hogy nem zárja ki az újabb kamatvágás lehetőségét, arra a kérdésre válaszolva, hogy csökkentheti-e az EKB a múlt héten bejelentett 0,75 százalék alá a kamatot.

"Meg kell nézni az aktuális helyzetet, meg kell nézni az adatokat és a következményeket, és a kormányzótanácsban majd az alapján döntünk, hogy mi legyen a következő lépés" - mondta. Az EKB elnöke egyúttal leszögezte, az eurózóna megmarad, és bízik abban, hogy a tagországok mindent meg is tesznek majd ennek érdekében. Az európai vezetők Draghi szerint elindultak a térség gazdasági gondjainak megoldása felé, de figyelmeztetett, hogy a kormányoknak "nincs vesztegetni való idejük".

A legutóbbi brüsszeli uniós csúcs az EKB első embere szerint sikeres volt. Ezen a tagállamok vezetőinek sikerült megállapodniuk, hogy a bajba jutott országok könnyebben juthassanak kedvezményes hitelhez az uniós mentőalapokból. Draghi szerint Európa kormányai tisztában vannak azzal, hogy a csúcson született döntéseket gyorsan át kell ültetniük a gyakorlatba.

A június végi csúcsot követően a bajba került Spanyolország és Olaszország állampapírjainak hozama is csökkent, de a trend azóta a világgazdaság lassuló növekedési kilátásai és a csúcson tető alá hozott megállapodás megvalósítása körüli kérdőjelek miatt megfordult: a hosszú lejáratú spanyol államkötvények hozama hétfőn ismét meghaladta a 7 százalékot, és az olasz államkötvények is csak bőven hat százalék feletti hozam mellett cserélnek gazdát.

Mario Draghi úgy értékeli, hogy a világ jegybankjai bátor, előremutató lépésekkel válaszoltak a válságra. A válság megoldása érdekében viszont a gazdaság többi szereplőjének, "különösen a kormányoknak" is vakmerő lépésekre kell elszánniuk magukat. Az eurózóna jegybankjának vezetője arra sürgette az eurózóna minden tagországának vezetőit, hogy folytassák a gazdasági reformokat a növekedés ösztönzése érdekében, tegyék rendbe pénzügyeiket, és hajtsák végre a legutóbbi uniós csúcson elfogadott intézkedéseket.

Az eladósodott országoknak tartaniuk kell magukat az Európai Unióval, a Nemzetközi Valutaalappal és az EKB-val kötött megállapodásokhoz, akkor is, ha a takarékossági intézkedések "társadalmi feszültségeket" szülhetnek - jelentette ki Mario Draghi, aki szerint hiba volt, hogy az adósságválság korábbi szakaszában az eurózóna egyes országai kiadáscsökkentés helyett a bevételek növelésével, vagyis adóemeléssel próbálták egyensúlyba hozni költségvetéseiket.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!