"A közzétett módosítástervezetek megvalósítása olyan társadalmi feszültségeket gerjeszthetnek, melyeknek éppen az elkerülése lenne az ésszerű cél" - fogalmaztak. Mint írták, az egykulcsos, 16 százalékos jövedelemadó bevezetése igazságtalan a kiskeresetűek, így a közszféra munkavállalóinak jelentős része számára. A magas keresetűeknek, a gazdagoknak viszont kedvez, de ők a közszféra munkavállalói között elenyésző kisebbségben vannak. A minimálbér megadóztatásának terve ugyancsak az alacsony keresetű közszolgálati dolgozók tömegeit hozná a jelenleginél is hátrányosabb helyzetbe - olvasható a közleményben.
Az ÉSZT szerint a bértömeggazdálkodás bevezetése a bértömeg csökkentésével együtt a költségvetési forrásokból működő közintézményeknél, így az iskoláknál, az egyetemeknél, a kutatóintézeteknél, az egészségügyi- és szociális intézményeknél, az egészség- és nyugdíjbiztosításnál, valamint a hivataloknál jelentős keresetcsökkentést és akár százezres létszámcsökkentést is okozhat. "Sajnálatos, hogy a mindenkori kormányzati politika szinte kizárólag a közszféra munkavállalóinak sanyargatásában látja a financiális problémák megoldásának lehetőségét. Az előző kormány elvette a 13. havi illetményt, a mostani bérbefagyasztás akár további, a 11-12. havi illetmények elvételét is jelentheti a közszolgálatban. Ez nemcsak a munkavállalók napi megélhetését nehezíti, hanem lehetetlenné teheti hiteleik visszafizetését is, ami gazdasági érdekeket veszélyeztethet" - áll a közleményben.
Az ÉSZT szerint van más, a szakszervezetek részéről hosszú ideje szorgalmazott megoldás is a gazdasági, költségvetési gondok orvoslására. Erre példa - mint írták - a korrupció elleni küzdelem összehangolása, jogi szabályozása és a törvény következetes, kivételek nélküli érvényesítése, az adófizetők táborának bővítése, a foglalkoztatás élénkítése, a fekete-szürke gazdaság és munkáltatás lehetőségének és gyakorlatának megszüntetése, ezáltal az adó- és járulékfizetők számának, az adóbevételeknek a növelése. Az ÉSZT felszólítja a kormányt a tervezett intézkedések átgondolására, "a szociális párbeszéd intézményrendszerének keretében megállapodásra törekvő érdekegyeztető tárgyalások mielőbbi elkezdésére".
MTI/Menedzsment Fórum