3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Közép-Európa pénzszűke sanyargatta országai azért távolodnak el a nyugdíjreformoktól, hogy ellenőrzés alatt tarthassák közadósságaikat, mivel az EU nem hajlandó a változtatásokat figyelembe venni adósságszintjeik kalkulációjában - írta a keddi Financial Times.

A londoni gazdasági napilap felidézi, hogy kilenc - jórészt "egykori keleti tömbbeli" - EU-tagállam követeli a közfinanszírozás elszámolási szabályainak módosítását.

"A Világbank nyomása alatt" egy évtizeddel ezelőtt számos ország nyugdíjreformot hajtott végre,  és ellenállóbbá tette a nyugdíjrendszereket a jövőbeni demográfiai változásokkal szemben, azzal, hogy kötelezően előírta az alkalmazottak társadalombiztosítási járulékának részleges befizetését a magánalapokba.

Most azonban ezek az országok bajba kerülnek, mivel az EU-szabályok ezeket az alapokat nem kezelik a közfinanszírozás részeként, és így növekszik az adósság-ráta - áll a Financial Times keddi elemzésében.

Az EU-vezetők legutóbbi, októberi találkozóján a változtatást követelő kilenc ország kompromisszumot ért el, amely ugyan nem módosít a szabályozáson, ám  lehetővé teszi ötéves időszakra a nyugdíjrendszer átalakítása során keletkezett adósságok figyelembevételét az adósság- és hiánykorlátokat megszabó euróövezeti stabilitási és növekedési paktum érvényesítése során.

Jacek Rostowski lengyel pénzügyminiszter azonban a minap egy rádióinterjúban kijelentette, hogy ha nem módosul a lengyel közadósság kiszámításának módja, akkor lehetetlenné válik Lengyelország euróövezeti csatlakozása - írta a Financial Times.

Az írás szerint a magyar kormány az adócsökkentési ígéretek teljesítése és a közfinanszírozáson emiatt keletkezett lyuk betömködése végett októberben bejelentette, hogy 14 hónapig átirányítja a nyugdíjrendszer "magánkomponensét" az állami költségvetésbe, jövőre 380 milliárd forinttól megfosztva az alapokat. A kormány emellett azt is szeretné, ha a magánnyugdíj-pénztári tagok 90 százaléka visszatérne a felosztó-kirovó elven működő állami nyugdíjrendszerbe.

A magyar kormány a "visszatérők" vagyonából 530 milliárd forintot költségvetési finanszírozásra használna, amivel Magyarország államháztartási hiánya jövőre a hazai össztermék (GDP) 3 százaléka alá kerülhetne. "Legalábbis a felszínen" ez egyike lenne a  legmegfontoltabb költségvetési mérlegeknek az EU-ban - írta a keddi Financial Times.

A lépés azonban feldühítette a magyar magánnyugdíj-pénztárakat képviselő Stabilitás Pénztárszövetséget, közgazdászok pedig arra hívják a figyelmet, hogy jóllehet a magyar kormány teljesíteni fogja rövid távú költségvetési céljait, ugyanakkor jövőbeni bajokat is előkészít, és kikerüli az érdemibb szerkezeti reformokat - áll a londoni napilap cikkében.

A Financial Times idézi Bába Juliannát, az AXA-csoport magyarországi részlegének vezetőjét, aki kijelentette: egyrészről az EU is hibáztatható, mert álláspontja az adósságkiszámítás kérdésében "nagyon merev", másrészről azonban "a magyar kormány a lehető legrosszabb megoldást választotta" e kritérium teljesítésére.

A lengyel kormány tartózkodott a radikális költségvetési kiegyensúlyozó lépésektől, ám "a jelek szerint tépelődik e kérdésben". Donald Tusk miniszterelnök a múlt héten azt mondta, hogy nem lesznek "viharos, radikális változtatások" a nyugdíjrendszerben. Waldemar Pawlak gazdasági miniszter ugyanakkor kijelentette, hogy "egy válsághelyzet kikényszerítheti" a magánnyugdíj-rendszerbe irányuló befizetések "átmeneti befagyasztását" - írta a keddi Financial Times.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!