4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Azt leszámítva, hogy még idén megalkotja a kormány az egészségbiztosítás új modelljét, nem sok minden derült ki a hétvégi koalíciós egyeztetésről kiszivárgott hírekből és a miniszterelnök parlamenti felszólalásából. Valamiféle vegyes rendszerünk lesz, de ez nem ment meg feltétlenül a gettósodástól. Mfor.hu háttér.

Biztosítva, de milyen áron? (Mfor-montázs)

Egyetlen dolog biztos az egészségügyi reformmal és a biztosítási rendszer átalakításával kapcsolatban: még az idén megszületik a végső döntés. A hétvégi, Lovasberényben tartott koalíciós tárgyalássorozat és a hétfői miniszterelnöki felszólalás után azonban nem sikerült igazán közelebb kerülni a megoldáshoz.

A tervek szerint a kormány a tavaszi ülésszak végéig kidolgozza a megoldást, a törvényjavaslatot pedig az ősszel nyújtja majd be. Már csak az a kérdés, mit fog az tartalmazni. A nyilvánosságra került információk ugyanis nem adnak egyértelmű képet arról, milyen mezsgye mentén alakítaná ki a koalíció a végső tervezetet.

Milyen lesz a vegyes modell?

Annyi bizonyos, hogy az egészségbiztosítási modell átalakítása nyomán egy úgynevezett vegyes megoldás jön majd létre, vagyis az állami szerepvállalás mellett a magántársaságok is részt kapnak majd a piacból. Az azonban nem derült még ki, hogyan fog megoszlani az állami és a magánrész - holott maga a vita tárgya éppen ez volt.

A szabaddemokraták - élükön Horváth Ágnes egészségügyi miniszterrel - eredetileg a tisztán piaci modell hívei voltak, ám a hírek szerint koalíciós nyomásra hajlandóak lennének vegyessé tenni a rendszert. Úgy, hogy a biztosítók egyike maga az állami biztosító lenne. Vagyis senki sem szorulhat ki az ellátó rendszerből, mert végső esetben az állami biztosító gondoskodni fog mindenkiről. Persze ez a rendszer nagyon komolyan magában rejti a gettósodás veszélyét - akinek minimális lehetősége lesz rá, az biztosan magánbiztosítót választ.



A szocialisták inkább több szintű biztosítási rendszert képzelnek el - legalábbis Kökény Mihány volt egészségügyi miniszter több ízben is ezt népszerűsítette. Eszerint az alapellátások továbbra is állami irányítás mellett működnének, vagyis a sokszor hangoztatott kockázatközösség teljes mértékben megmaradna. A magánbiztosítók csak az extrák szintjén jelennének meg, vagyis a pluszszolgáltatásokért felelnének. Ez lehetne például saját szoba vagy éppen saját orvos.

Csak a döntés dátuma ismert

Utóbbi verzióba a Magyar Orvosi Kamara is belemenne - nyilatkozta korábban lapunknak Éger István, a karmara elnöke. Itt arról lenne szó, hogy a már most is működő magán- és extra igényeket és szolgáltatásokat fejlesztenék, és beleépítenék a rendszerbe.

A napokban napvilágot látott nyilatkozatok azonban nem adnak választ arra, miben is állapodott meg a koalíció. Azt leszámítva, hogy a jelenlegi rendszer rossz, nem fenntartható, és még az idén ki kell találni mást.

Sem a közös döntés, sem a bevezetés időzítése nem ismert. A hétvégi koalíciós tárgyaláson annyiban sikerült megállapodniuk a pártelnököknek, hogy milyen menetrendet fognak majd alkalmazni a törvényhozást illetően - legalábbis az elnöki megállapodásból ez derül ki.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hétfői parlamenti felszólalásában mindössze annyit mondott, hogy az átalakítások iránya helyes. Hozzátette: a konzultáció arról folyik, hogyan lehet a szolgáltatások és a szolgáltatók között a versenyt erősíteni egy vegyes biztosítási rendszerben. A kérdés az, miként lehet a szolidaritás és verseny elvét érvényesíteni úgy, hogy azok ne kioltsák, hanem erősítsék egymást.

A változtatás több szempontból is elodázhatatlan, vagyis a határidős megegyezés igencsak fontos megállapodásnak tekinthető. Az egészségbiztosítási alap ugyanis évente több százmilliárd forint mínuszt jelent a költségvetésnek - az idén 370 milliárd forinttal egészíti ki a büdzsé a kasszát.

Ez a kiesés egyrészt az átlálhatatlan finanszírozásnak, másrészt annak köszönhető, hogy a tébéjárulékokat több százezren nem fizetik meg. Utóbbira próbál megoldást találni a kormány a

potyautasok

kiszűrésével. Ráadásul a koalíciós pártoknak mihamarabb tenniük kell valamit, ha azt akarják, hogy a választók 2010 tavaszára elfelejtsék a legkínosabb hónapokat.

Menedzsment Fórum

Kapcsolódó anyagok:
Mi lesz a gyessel a több biztosítós rendszerben? Eladnák kórházaikat a bolgárok és a csehek Hétfőtől lebukhatnak az egészségügy potyautasai

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!