3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az elmúlt évek legsúlyosabban tűnő botránya borzolja a kedélyeket a német egészségügyben.

Sajtóértesülések szerint ugyanis számos családi orvos illetéktelen honoráriumot fogadott el különböző kórházaktól betegek beutalása fejében. A hírt csütörtökön Ulla Schmidt egészségügyi miniszter is megerősítette és haladéktalan vizsgálatot rendelt el.

A betegek - prémium fejében történő - kórházi beutalása állítólag évek óta tart, a szövetségi bűnügyi hivatal már 2001-ben rendelkezett erre vonatkozó értesülésekkel. Minderre vonatkozóan pontos számok még nem ismeretesek, a miniszter azonban nyilatkozatában súlyos csalásról beszélt és az orvosi kamarákat utasította a történtek felderítésére, továbbá a hasonló esetek megakadályozására.

Egyelőre megoszlanak a vélemények arról, hogy a törvénytelen beutalások gyakorlata az elmúlt években milyen méreteket öltött. A szövetségi orvosi kamara azon a véleményen van, hogy az elmúlt évek kórházi beutalásainak 20-30 százaléka illegálisan - az orvosnak átutalt díjazás - fejében történt. A Német Kórházak Társasága ezzel szemben 5 százalékról beszélt. Az egészségügyi minisztérium úgy vélekedett: a ténylegesen meg nem történt teljesítményért való kifizetések törvénybe ütköznek és ezért az az adott orvos működési engedélyének megvonásához vezethet.

A botrányt kavaró értesüléssel a hét közepén a Német Kórházak Társasága állt elő. A gyanú szerint az elmúlt években több százezer illegális beutalás történt, azaz a kihasználatlan kapacitású kórházak valósággal versengtek a betegekért. A beutaló fejében pedig az illetékes orvosnak honoráriumot fizettek, ennek mérete azonban nem ismeretes.

A törvénybe ütköző beutalások gyakorlata óriási felháborodást keltett mint politikai, mint egészségügyi körökben. A német kormány betegmegbízottja csütörtökön annak a nézetnek adott hangot, hogy a kialakult gyakorlat súlyosan veszélyezteti a páciensek érdekeit. "A betegek minőséget, illetve átláthatóságot akarnak, ez azonban az adott esetekben nem történt meg" - figyelmeztetett Wilhelm Walzik, utalva arra: a páciensek a titkos honoráriumok rendszere mellett egyáltalán nem tudnak meggyőződni arról, vajon pénzügyi vagy egészségügyi okokból utalták be őket az adott kórházba.

Németországban - hasonlóan más országokhoz - a kórházak a betegek száma alapján kapják a költségvetési támogatás egy részét. Egy csütörtöki felmérés a történtek nyomán arról tanúskodott: a német állampolgárok 92 százaléka nem bízik az egészségügyben és csak 8 százalék elégedett a fennálló rendszerrel.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!