2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Továbbra is hatalmas ugrásokkal épül le Magyarország külső adóssága.

A Magyar Nemzeti Bank legfrissebb kimutatása szerint 2013. június végén már "csak" 91,16 milliárd euró volt hazánk külső - közvetlentőke-befektetésen belül elszámolt egyéb tőkét nem tartalmazó - adóssága, vagyis amennyivel a magyar állam, illetve a magánszféra a külföldieknek együttesen tartozott.

Ez három hónap alatt 1,4 milliárd eurós, vagyis 1,5 százalékos leépülést jelent. Ugyan a korábbi negyedévek során ennél nagyobb mértékű csökkenést is láthattunk (2012 utolsó három hónapjában például 4 milliárd eurósat), de ha csak az elmúlt évek április-júniusi közötti időszakait tekintjük, akkor ennél jelentősebb mérséklődést nem találunk. Tavaly például csak 0,3 százalékpontos csökkenést láthattunk, az azt megelőző években pedig folyamatosan növekedésről adott számot az MNB.

Ha az éves összevetésre vetünk egy pillantást, akkor egy év alatt 8,9 milliárd eurós (8,9 százalékos) zsugorodást figyelhetünk meg a külső adósságunkban. Ha a négy negyedéves gördülő GDP-re vetítjük az adósságszintet, akkor még nagyobb javulást láthatunk, hiszen a 2012 első félévi 104 százalékos mutató 92 százalékra esett vissza. A magasabb visszaesés arra vezethető vissza, hogy az euróban kifejezett nominális GDP 3 százalékkal nőtt. (Ez a viszonylag magas ráta az árfolyamhatásnak is köszönhető, hiszen a forintban számolt négy negyedéves gördülő GDP csak 1,7 százalékos emelkedést mutat.)

Ráadásul a következő negyedévekben további mérséklődést várhatunk. Augusztusban ugyanis mind a kormány, mind az MNB előtörlesztette még fennálló IMF-adósságát, a két tétel (2,15+0,72 milliárd euró) pedig – minden egyéb változatlansága mellett – 90 milliárd euró alá viheti a nominális külső adósságot. Ugyan az októberben várható dollárkötvény-kibocsátás rontani fog a számokon, mivel azonban a magánszférában, azon belül is a háztartásoknál folyamatosan csökken a devizahitel-állomány, így egy jelentősebb növekedést ki lehet zárni.

(Csak zárójelben jegyezzük meg, hogy árfolyamhatások miatt a GDP-re vetített mutatóban viszont lehet egy kisebb megakadás, hiszen a forint szeptember végi árfolyama - szemben az előző negyedévek erősebb adatával - 9,5 százalékos leértékelődést mutat egy év alatt az euróval szemben, így az euróban kifejezett GDP csökkenni fog. Márpedig ha a nevező alacsonyabb, akkor a hányados értéke magasabb lesz.)

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!