A nemzetközi hitelminősítő szerint mind nagyobb az esélye annak, hogy Észtország az idén teljesíti a valutauniós csatlakozáshoz megszabott közfinanszírozási feltételeket, inflációja pedig már tavaly november óta a maastrichti előírásokban szereplő referenciaérték alatt van.
A Fitch szerint azonban még mindig fennáll a kockázata annak, hogy az uniós hatóságok elutasítják Észtország euróövezeti felvételi kérelmét, tekintettel arra, hogy a maastrichti feltételrendszer a "fenntartható" költségvetési és inflációs teljesítményt írja elő.
Észtország esetében viszont bizonytalan, hogy a súlyos recesszió okozta defláció, amely előtt nem sokkal még kétszámjegyű volt az infláció, összeegyeztethető-e a fenntartható inflációs teljesítmény követelményével.
Ugyanígy az észt eurócsatlakozás jóváhagyása ellen szólhat a középtávú költségvetési terv hitelességének uniós elbírálása során az, hogy az észt kormány egyszeri intézkedésekkel csökkentette a 2009-es államháztartási deficitet - áll a Fitch Ratings pénteki londoni elemzésében.
Más nagy londoni házak szerint Görögország költségvetési és adósságproblémái is megnehezíthetik az euróövezeti tagjelöltek, köztük Észtország helyzetét a valutauniós csatlakozás szempontjából.
A Barclays Capital befektetési csoport nemrégiben kiadott helyzetértékelésében azt írta: a Görögországgal kapcsolatos problémák különösen Észtországnak jöttek nagyon rosszkor, tekintettel arra, hogy a balti köztársaság már 2011-ben csatlakozni szeretne az euróövezethez.
A ház londoni elemzői szerint Görögország most már erőteljes példaként szolgálhat a szkeptikusoknak - különösen a valutauniós jegybankon (EKB) belül -, akik az euróövezet további bővítésének halasztását pártolnák. Ez a tábor most erősebb helyzetben lesz azokkal szemben, akik politikai meggondolásból hajlamosak lennének kedvező módon elbírálni például Észtország felvételi kérelmét - állt az elemzésben.
A Barclays Capital emellett szintén arra a következtetésre jutott, hogy ha Észtország teljesíti is a maastrichti csatlakozási feltételeket, az észt gazdaság mély recessziója és a még hátralévő egyensúlyjavító lépések szükségessége fenntarthatósági kérdéseket vet fel.
A Goldman Sachs bankcsoport londoni befektetési részlegének nemrégiben összeállított térségi előrejelzése szerint ugyanakkor a következő eurócsatlakozó mindenképpen Észtország lesz, jó eséllyel már 2011-ben, közvetlenül utána pedig Bulgária jön, megelőzve Magyarországot, Lengyelországot és Csehországot.