A Létavértes a felügyelet honlapján közzétett Aranykönyv adatai szerint 2008-ban 106 millió forint adózás előtti nyereséget ért el 7,9 milliárd forint mérlegfőösszeg mellett, betétállománya 6 milliárd, hitelállománya 4,7 milliárd, saját tőkéje 714 millió forint volt 2008 végén.
A beolvadó Pocsaj és Vidéke 2008-ban 122 millió forint adózás előtti nyereséget ért el 11,3 milliárd forint mérlegfőösszeg mellett, betétei 10,3 milliárd, hitelei 7,95 milliárd, saját tőkéje 630 millió forintot tett ki 2008 végén.
A Létavértes és Vidéke az egyik alapító tagja a Regionális Pénzintézetek Intézményvédelmi alapjának (Repiva), amelyet nemrég hozott létre hat takarékszövetkezet és egy bank, amelyek más üzleti modellben gondolkozva előzőleg kiléptek a takarékszövetkezeti integráció intézményvédelmi alapjából, az OTIVA-ból.
A Repiva alapítóinak hosszú távú terve, hogy 2-4 milliárd forintos saját tőkéjű, 50-70 milliárd forintos mérlegfőösszegű regionális kisbankokat hozzanak létre. Négy ilyen pénzintézet alakulna az alapító pénzintézetek egyesülésével, valamint további takarékszövetkezetek integrálásával. Ebbe a sorba illeszkedik a Pocsaj és Vidéke Takarékszövetkezet beolvasztása is.
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) tavaly intézkedést alkalmazott a Létavértessel szemben, felszólítván arra, hogy a jövőben a minősített befolyás megszerzéséről, elidegenítéséről és módosulásáról a jogszabályokban rögzített határidőn belül, írásban tájékoztassa a felügyeletet. Az ezzel kapcsolatos jogszabálysértés miatt a PSZÁF az akkor maximálisan kiszabható 2,5 millió forint felügyeleti bírság megfizetésére kötelezte a takarékszövetkezetet.
A Repivát alapító pénzintézetek több szálon is a Buda-Cash Brókerház vezetőihez, tulajdonosaihoz kapcsolódnak: ők dolgozták ki az új üzleti modellt, szereztek az elmúlt években cégeiken keresztül érdekeltségeket a takarékszövetkezetekben, s igazgatósági, felügyelő bizottsági tagságukon keresztül részt vesznek az irányításban, ellenőrzésben is.
MTI/Menedzsment Fórum