2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Beolvadhat a Pocsaj és Vidéke Takarékszövetkezet a Létavértes és Vidéke Takarékszövetkezetbe, az egyesülés után létrejövő szervezet neve Alföld Takarék Szövetkezeti Hitelintézet lesz - derül ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) határozatából.

A Létavértes a felügyelet honlapján közzétett Aranykönyv adatai szerint 2008-ban 106 millió forint adózás előtti nyereséget ért el 7,9 milliárd forint mérlegfőösszeg mellett, betétállománya 6 milliárd, hitelállománya 4,7 milliárd, saját tőkéje 714 millió forint volt 2008 végén.

A beolvadó Pocsaj és Vidéke 2008-ban 122 millió forint adózás előtti nyereséget ért el 11,3 milliárd forint mérlegfőösszeg mellett, betétei 10,3 milliárd, hitelei 7,95 milliárd, saját tőkéje 630 millió forintot tett ki 2008 végén.

A Létavértes és Vidéke az egyik alapító tagja a Regionális Pénzintézetek Intézményvédelmi alapjának (Repiva), amelyet nemrég hozott létre hat takarékszövetkezet és egy bank, amelyek más üzleti modellben gondolkozva előzőleg kiléptek a takarékszövetkezeti integráció intézményvédelmi alapjából, az OTIVA-ból.

A Repiva alapítóinak hosszú távú terve, hogy 2-4 milliárd forintos saját tőkéjű, 50-70 milliárd forintos mérlegfőösszegű regionális kisbankokat hozzanak létre. Négy ilyen pénzintézet alakulna az alapító pénzintézetek egyesülésével, valamint további takarékszövetkezetek integrálásával. Ebbe a sorba illeszkedik a Pocsaj és Vidéke Takarékszövetkezet beolvasztása is.

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) tavaly intézkedést alkalmazott a Létavértessel szemben, felszólítván arra, hogy a jövőben a minősített befolyás megszerzéséről, elidegenítéséről és módosulásáról a jogszabályokban rögzített határidőn belül, írásban tájékoztassa a felügyeletet. Az ezzel kapcsolatos jogszabálysértés miatt a PSZÁF az akkor maximálisan kiszabható 2,5 millió forint felügyeleti bírság megfizetésére kötelezte a takarékszövetkezetet.

A Repivát alapító pénzintézetek több szálon is a Buda-Cash Brókerház vezetőihez, tulajdonosaihoz kapcsolódnak: ők dolgozták ki az új üzleti modellt, szereztek az elmúlt években cégeiken keresztül érdekeltségeket a takarékszövetkezetekben, s igazgatósági, felügyelő bizottsági tagságukon keresztül részt vesznek az irányításban, ellenőrzésben is.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!