4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A szuperbruttó nélkül egy egykulcsos, 16 százalékos személyi jövedelemadó akár 10-20 százalékos bérnövekedést is hozhat a magas keresetűek esetében – véli László Csaba, a KPMG adópartnere. A volt pénzügyminiszter szerint nehéz lesz beszedni 200 milliárd forintnyi bankadót, azonban a kormány egyelőre elszántnak tűnik. Mfor.hu-tudósítás.

Adózási szempontból hazánk nem tartozik a legvonzóbb országok közé a világban, a legtöbb kanadai, holland és amerikai város adózása kedvezőbb, mint Budapesté. „Valahol San Francisco és Berlin között lehetünk félúton” – hangzott el a KPMG csütörtöki sajtóbeszélgetésén.

Befagyaszthatja a béreket az Orbán-csomag

„A részleteket kellene látni, egyelőre az látszik, hogy a 16 százalékos egykulcsos személyi jövedelemadó ugyan csökkenti az adóterhet, de ezt a munkáltatók nem minden esetben érzik majd meg” – vélekedik László Csaba.

A KPMG szakembere szerint a tervezett 16 százalékos egykulcsos adó mellett a jól keresők akár 20 százalékkal is többet vihetnek majd haza, ha a kormány valóban eltörli a szuperbruttósítást. „Havi kétmilliós fizetésnél ez akár évente több millió forintot jelenthet, ami azzal járhat, hogy ezeknek az embereknek nem fogják emelni a fizetését” – véli az adószakember. Szerinte éppen ezért előjöhet újra az a probléma, hogy érdemes lenne egy komolyabb ingatlanadót csinálni.

László Csaba hozzátette: a korábbi években 20 százalék körüli egykulcsos adó ötlete rajzolódott ki, ezért a most felvetett 16 százalék kicsit meglepő volt. A szakember szerint ennél lejjebb várhatóan nem akar majd menni a kormány.

Egyelőre az sem világos, mi lesz majd az egyéb jövedelmekkel, hány százalékos kulcs alapján adózik majd az osztalékjövedelem, a kamatjövedelem, vagy az ingatlan bérbeadásából származó jövedelem.

„A közvélemény és a szakma ebből a csomagból a munkáltatói terhek csökkentését és az iparűzési adó eltörlését hiányolja, azonban ezekhez költségvetési okok miatt nem tudott hozzányúlni a kormány. A következő években, ha lesz egy kis mozgástér, akkor ezekkel lesz érdemes majd valamit kezdeni” – véli László Csaba.

Felejtsük el, hogy mi leszünk Európa pénzügyi központja!

László Csaba szerint nehéz lesz beszedni a tervezett 200 milliárd forintot a bankadóból, azonban a kormány egyelőre nagyon elszántnak tűnik. „Egyelőre az látszik, hogy elindult egy lobbizás a pénzügyi cégek részéről. Van egy határ, amit még hajlandók bevállalni, erről folyik még az alkudozás a kormány és a piaci szereplők között” – mondta az egykori pénzügyminiszter.

A KPMG adópartnere szerint ha még az idén 200 milliárdot be akar szedni a kormány a bankoktól, akkor azt szinte lehetetlen lesz kivitelezni. Ugyanis ha mindezt nyereségalapon akarnák megcsinálni, akkor az azt jelentené, hogy a bankrendszer augusztustól decemberig realizált nyereségéből kellene ennyit elvonni, ami nem megoldható, hiszen kevesebb a profit. Ebből az következik, hogy a szakember szerint a kormány mérleg vagy valamilyen eszközcsoport alapján akarja beszedni az új adót.

„Azok a bankok, melyek nem csak kiskereskedelemi üzletágban, hanem mondjuk vállalati szférában is erősek, az EU-s irányelvek alapján oda pakolják a profitjukat vagy az eszközeiket, ahova akarják, ezért a 200 milliárdos összeg biztosan el fog indítani egy kivándorlási folyamatot a pénzügyi szektorban” – véli az adószakértő.

László Csaba szerint ilyen feltételek mellett el kell felejteni azt a korábbi ötletet, hogy Magyarország Európa vagy a régió pénzügyi központja legyen, ilyen mértékű adó mellett ugyanis ez nem reális.

„Én komolyan tartok attól, hogy a bankadó csökkenteni fogja a hitelezési aktivitást, nehéz olyan szabályozást elképzelni, ami teljesen megakadályozza, hogy a bankok áthárítsák az ügyfelekre az újabb terhet. Egy bank annyira átláthatatlan, összetett intézmény, hogy ez nem megoldható” – véli László Csaba.

Korábban arról is lehetett hallani, hogy a bankadóért cserébe az állam átvenné a pénzintézetektől a bedőlt lakáshiteleket, az egykori pénzügyminiszter szerint azonban az nem oldana meg semmit. „Akkor a költségvetési egyenleg nem javulna, pedig a jelek szerint a 200 milliárd legfontosabb célja ez” – mondta ezzel kapcsolatban a szakember.

László Csaba szerint a legjobb módja, hogy a tervezett összeget beszedjék az, ha valamilyen formában önkéntes alapon adóztatják meg az iparág cégeit.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!