3p

Megállapodtak az Európai Unió tagországainak pénzügyminiszterei kedden Brüsszelben a jogosan járó adó behajtásának kölcsönös segítését előmozdító uniós szabályról, és ezzel elfogadták az adócsalás elleni javaslatcsomag egyik fontos elemét - jelentette be Kovács László adópolitikai és vámuniós biztos a találkozót követően.

A magyar uniós biztos elmondta, a megállapodás részben annak köszönhető, hogy az öt kezdeményezésből álló csomagot részeire bontották. A magyar biztos egyúttal reményét fejezte ki, hogy a közeljövőben a többi javaslatról is létrejön a megállapodás.

Kovács László emlékeztetett, hogy a csomaghoz tartozik a kamatjövedelem adóztatására vonatkozó irányelv módosítása, valamint az adminisztratív együttműködés javításáról szóló direktíva is, amely megszünteti a banktitkot mint hivatkozási alapot, és unión belül kötelezővé teszi az információadást. Együtt kezelték ezeket a kérdéseket a Liechtensteinnel elért, csalás elleni megállapodás jóváhagyásának kérdésével, illetve a San Marinóval, Monacóval, Svájccal és Andorrával hasonló témában megkezdődő tárgyalások engedélyezésével is.

Ami az adóbehajtás kölcsönös elősegítését illeti, azért van szükség előrelépésre, mert a számok azt mutatják, hogy ha egy adófizetőnek egy másik tagországban keletkezik adóköteles jövedelme, az kis százalékban jut el hazájának kincstárába - fejtette ki Kovács László.

Tavaly éppen az akadályozta a megállapodást, hogy a javaslatok külön-külön kerültek a miniszterek elé. Az a két ország ugyanis (Luxemburg és Ausztria), amely az automatikus információadás helyett még mindig a forrásadó visszatartását alkalmazza a kamatjövedelem adóztatásánál, a közös tárgyalás mellett érvelve késleltette a megállapodást. A két ország egyebek között azért igyekszik lassítani a megegyezést, mert úgy érzik, versenyhátrányt jelent számukra, ha a külső országok tovább alkalmazhatják a forrásadó visszatartását vagy legfeljebb kérésre lennének kötelesek információt szolgáltatni, míg az EU-tagországoknak automatikus információcserében kell részt venniük.

Az említett öt EU-n kívüli európai ország mellett tíz volt brit és holland gyarmatnak is van megállapodása az unióval a kérdésben, és a két lehetőség közül - kevés kivétellel - a forrásadó-visszatartást gyakorolják. Az EU-tagok közül 25 ország információt ad a kamatjövedelem kifizetésével egy időben, Luxemburg és Ausztria viszont forrásadót tart vissza, amelynek 25 százalékát átutalja, de nem jelöli meg a kedvezményezett adatait. Azok a befektetők pedig, akik nem szeretnének információval szolgálni arról, honnan származik a letétbe helyezett pénz, szívesebben helyezik el a forrásadót visszatartó országokban.

Bécs és Luxemburg e ponton azzal is érvel, hogy szerintük a számok azt is bizonyítják: nem hatékonyabb az információcsere, mint a forrásadó. Kovács László azonban úgy vélekedett, a kettőt nem lehet számszerűen összehasonlítani.

Katona Tamás, a Pénzügyminisztérium államtitkára sajtótájékoztatóján leszögezte: az adócsalás elleni küzdelmet illetően elvi vita nincs a tagországok között. A magyar delegáció vezetője egyetértett azzal, hogy a javaslatokat ne kezeljék egy csomagban. Úgy vélte, ennek köszönhetően a többi kérdésben is könnyebb lesz előrelépni.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!