Több mint ötven éve történt a forradalom Kubában, azóta az ország a kommunizmus útján jár. Egész eddig jól megvoltak ezzel a rendszerrel, most azonban a gazdasági válság a karibi országot sem hagyta érintetlenül. Már Fidel Castro is bevallotta, hogy változtatni kell a gazdasági modellen, mert a jövőben az állam nem képes eltartani ennyi dolgozót a közszférában.
Majdnem mindenki az államtól kapja a fizetését
Több mint egymillió embert kell elbocsátani a közszférából, ennek a felét még jövő március előtt az utcára kell tenni - jelentette be a kubai munkaügyi szövetség. A kommunista ország vezetése azt szeretné elérni, hogy az emberek a korábbinál nagyobb arányban legyenek vállalkozók, illetve helyezkedjenek el a magánszférában. Ezt elősegítették azzal, hogy a közelmúltban egyszerűbbé vált a vállalkozásalapítás.
Jelenleg a kubai állam szinte a teljes gazdaságot lefedi: a karibi állam 5,1 millió munkavállalójának 85 százaléka a közszférában dolgozik, azaz szinte mindenki a kormánytól kapja fizetését. Ennek az ötmillió embernek az egyötödét szeretné most a magánszféra felé terelni a Raul Castro vezette kubai kormány, hogy csökkentsék az állam terheit.
"Az országunk nem képes fenntartani ezt a hatalmas állami szektort, az állami vállalatokat túlzott létszámmal, mivel ezek veszteséget okoznak a gazdaságnak" - olvasható a kubai munkaügyi szövetség közleményében. A szervezet kiemeli, hogy a közelmúltban nőttek az elhelyezkedési lehetőségek, egyre többen bérelhetnek földet az államtól, vagy válhatnak vállalkozókká. Ettől azt remélik, hogy a következő években emberek százezrei mozdulnak majd el a magánszféra felé.
"Az ország, ahol munka nélkül is meg lehet élni"
A kubai gazdasági reform részeként először teszik lehetővé, hogy a magánvállaltok új embereket vegyenek fel, emellett könnyebb lett a cégalapítás és a magánvállalkozás létrehozása. Idén tavasszal az ország vezetése már bejelentette, hogy a korábban állami kézben lévő fodrászüzleteket és szépségszalonokat magánkézbe adják. Augusztusban aztán Raul Castro bejelentette, hogy a gazdaság néhány területén csökkenteni kell az állam szerepét.
Azt Kubában is tudják, hogy a gazdasági forradalmat nem lehet egyik napról a másikra végrehajtani, ezért a magánvállalkozóknak egyelőre lehetőséget adnak arra, hogy továbbra is ingyenesen, az államtól kapják a szociális ellátásokat. Emellett ingyenesen nyithatnak bankszámlát, illetve állami hitelt igényelhetnek, hogy beindítsák vállalkozásukat. A cégeknek és a vállalkozóknak azonban nyereségük után adót kell fizetniük, illetve az alkalmazottak után járulékot. Az állam a bevételek ugrásszerű növekedésére számít emiatt.
A BBC kubai tudósítója szerint a közszférában jelenleg már olyan alacsonyak a bérek, hogy sokan még akkor is jobban járnak, ha magánvállalkozóként próbálnak boldogulni. Néhányan ezt már az elmúlt években megtették feketén, a bérek csökkenése automatikusan hozta az illegális vállalkozások felfutását.
"Egyszer és mindenkorra véget kell vetnünk annak az elképzelésnek, hogy Kuba a világ egyetlen országa, ahol munka nélkül is meg lehet élni" - mondta még augusztusban Raul Castro a gazdasági reformokkal kapcsolatban. Az elmúlt két évben a karibi ország elsősorban fő exportcikke, a nikkel árzuhanása és a turizmus visszaesése miatt került bajba, a növekedést pedig gátolja az immár 48 éve életben lévő amerikai kereskedelmi embargó.
Beke Károly
mfor.hu