3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Javult a magyar vállalkozások fizetési fegyelme, átlagosan számláik 66 százalékát fizették ki időben a hazai cégek tavaly, míg egy évvel korábban csak 62 százalék volt ez az arány - derül ki a Bisnode nemzetközi cégminősítő fizetési tapasztalat programjából.

Az adatok szerint 2012-ben a követelések 56 százalékát fizették ki maximum egy nap késéssel a cégek, két év alatt tehát a határidőben fizetett számlák aránya két év alatt 10 százalékponttal javult.

A Bisnode hétfői közleménye szerint az átlagos fizetési határidő Magyarországon évek óta 29-30 nap körül mozgott, de 2013-ban és 2014-ben ez fokozatosan rövidült. Tavalyelőtt 27 nap, tavaly pedig már 26 nap körüli számlafizetési határidő volt a jellemző. Az átlagos fizetési határidők azonban azért is csökkentek, mert a rosszul fizető vállalkozások miatt szigorítottak fizetési feltételeiken a cégek.

A számlafizetéseket jellemző harmadik mutató, a fizetési késedelem is javult az elmúlt években, míg 2012-ben 23 nap volt a késedelem, addig 2013-ban 22 nap, 2014-ben pedig már csak 15 nap.

A Bisnode szerint a számlafizetési fegyelem javulásának több oka lehet. Az ország túl van a gazdasági visszaesés szempontjából a legnehezebb éveken, emellett a törvényi szigorítások is hatottak a fizetési határidők betartására.

A legnagyobb fizetési határidővel a számítógép, elektronikai, optikai termékek gyártásával foglalkozó vállalkozásoknál, az építőiparban, a vegyiparban, a mezőgazdaságban és a gépiparban kell számolni, ahol 35 nap feletti az átlagos számlafizetési határidő.

A legtöbbet késő szektorok listáját az építőipar vezeti 29 napos átlagos fizetési késedelemmel, ezt követik az ingatlanügyletek 28 napos, és a papíripar 23 napos késéssel. Ugyanakkor itt is volt javulás, az építőiparban tevékenykedő cégek ugyanis tavalyelőtt 38 napot is késtek számlafizetéseikkel, az ingatlanügyletekkel foglalkozó, illetve a papíriparban működő vállalkozások pedig 36-38 nap közötti késésekkel egyenlítették ki tartozásaikat.

Általánosságban javult a magyar cégek fizetési fegyelme, de vannak olyan jelentős szektorok, ahol hosszabb pénzhez jutási idővel kellett számolni tavaly, mint 2013-ban - hívta fel a figyelmet a Bisnode. A mezőgazdaságban és a vegyiparban például magas késedelmek, illetve határidők jellemzőek, és a tavalyi év a tavalyelőttihez képest a fizetési fegyelem romlását hozta.

Megyénként Somogy, Borsod-Abaúj-Zemplén és Zala megye cégei fizetik átlagosan a leghosszabb határidőre számláikat, esetükben a Bisnode adatai alapján a 30 napot is meghaladta az átlagos fizetési határidő.

A legnagyobb fizetési késedelmet tekintve más megyék cégei kerülnek előre, Csongrád, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Békés megye, valamint Budapest vállalkozásai késnek a leginkább, 16 nap felett számláik kiegyenlítésével.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!