Komoly pofonként érte a befektetőket és az elemzőket az Egyesült Államokban kedden publikált szolgáltatási beszerzőmenedzser-mutató. Az ugyanis 2001. október óta a legalacsonyabb szintet érte el, és először jelzett ágazati visszaesést. Ezt pedig mindenki a recesszió újabb jeleként értékelte, a tengerentúli tőzsdeindexek komoly zuhanással reagáltak a történésekre, mind a legjelentősebb 30 társaság részvényeit tömörítő Dow Jones, mind a Nasdaq mutató 3 százalékkal csökkent.
Egy korszak vége
Mára már a legtöbb elemző úgy véli, hogy a 2007 második felében kialakult jelzálogpiaci válság egy korszak végét jelentette. A hitelpiaci krízis előtt rekord mennyiségű tőke áramlott az ingatlanszektorba, s a bankok szívesen hiteleztek magas tőkeáttétellel (magas hitelaránnyal) ingatlanbefektetéseket és különböző célú fejlesztéseket. A kedvező piaci környezet és a hatalmas likviditás hatására nagyon sok befektető versenyzett viszonylag kevés termékért (irodaházért, bevásárlóközpontért, logisztikai parkért stb.), ami természetszerűleg áremelkedést eredményezett.
A keresleti nyomás sok esetben átlagos adottságú ingatlanok vételárát is korábban nem tapasztalt magasságokba segítette, azaz a piac több esetben is elszakadt a fundamentumoktól. Mindezek eredményeként az ingatlanok tranzakciós hozamai a befektetők számára folyamatosan csökkentek mind az Egyesült Államokban, mind Nyugat-Európában, mind pedig a kelet-közép-európai régióban – szögezi le HB Reavis Csoport elemzése. Ez azonban mára gyökeresen megváltozott.
Szellemváros Ohióban
A helyzetet jelzi, hogy a média már olyan témákkal rukkol ki, mint amilyen az amerikai Shaker Heights szellemváros, mely az Ohio állambeli Cleveland egyik elővárosa. A New York Times által közölt riportot szerint egész kerületek néptelenedtek el az utóbbi hónapokban, miután a lakók nem tudták fizetni házaik hitelrészleteit. Sok családot kilakoltattak, a bankok lefoglalták az ingatlanokat. Mások önszántukból költöztek el, abban a reményben, hogy más városokban talán munkát találnak. A térségben sok gyár bezárt, a dolgozók elvesztették munkahelyüket.
A néhány éve még élénk forgalmú utcák ma már üresek, szemetet sodor a szél, elhagyott bútordarabok hevernek a járdán. Gondozatlanok a házak, gazzal benőttek a telkek. Mindez az Egyesült Államokat sújtó jelzáloghitel-piac válságának következménye.
Sok házon "Eladó" felirat lóg, sok épületet pedig bedeszkáztak a kábítószerező hajléktalanok és az önkényes házfoglalók visszatartására. A legtöbb elhagyott házból már kilopták a vízcsöveket, leszerelték az ajtókat és az ablakokat, eltávolították az alumínium zsaluzatot. A közbiztonság fenntartására a helyi rendőrőrs tisztjeinek száma 2006 óta megháromszorozódott.
Mindez persze annak a következménye, hogy a jelzáloghitelek részletei az utóbbi években megduplázódtak, és a lakók ezt már nem tudták fizetni. A hitelezők pedig könyörtelenek voltak, kilakoltatták őket.
Az egyik helyi pénzügyi szakember szerint a tragédiát a bankok mohósága idézte elő. Annak idején mindenkinek hitelt adtak, senkitől nem kértek anyagi biztosítékot vagy jövedelemigazolást, nem ellenőrizték a hiteligénylők hátterét. Most pedig földönfutóvá teszik az embereket, miközben kétségbeesve próbálják menteni, amit lehet.
Optimista és pesszimista forgatókönyvek
A globális pénzügyi piacokon a múlt heti Fed-döntést követően is fennmaradt a bizonytalanság. A makrogazdasági adatok továbbra sem biztatóak, mind a múlt pénteki munkaerő-piaci számok, mind a keddi szolgáltatási menedzserindex az aggodalmakat táplálták.
A hitelpiaci válság mélyülése és az amerikai gazdaság recessziója ugyanakkor növeli a kockázatkerülést, és egyre inkább erősíti azt a nézetet, hogy Európa és a feltörekvő piacok sem kerülhetik el a lassulást.
Elemzők szerint elképzelhető, hogy miközben az Egyesült Államok gazdasága tartósan lassul, addig a feltörekvő országok és Európa valamennyire függetleníteni tudják magukat. Eközben azonban növekszik az inflációs nyomás, és drága marad az olaj - vélekedett a napokban a világ egyik legnagyobb hitelminősítő intézete, a Moody's.
Ennél kedvezőtlenebb fejlemény lenne a stagfláció, amelynek nyomán erősödne az inflációs veszély, s látványosan gyengülne a dollár. A legrosszabb kimenet az lenne, ha a mai folyamatok globális stagnálásba torkollnának, s a feltörekvő országok közül is áldozatul esne néhány a hitelpiaci válság utóhatásainak.
VMI