A globális gazdasági válság következtében átlagosan tíz százalékponttal növekszik a közép-európai hármak - Magyarország, Csehország és Lengyelország - GDP-arányos államadósság-rátája 2010 végéig a tavaly év végi szintekről - állítja a Fitch Ratings hétfőn Londonban kiadott elemzésében. Ugyanakkor reálisnak nevezi a magyar államháztartási deficitcsökkentési célt, és elsősorban a két másik ország költségvetési folyamatait minősíti kockázatosnak.
A Fitch Magyarországon 6,7 százalékos, Csehországban 4,5 százalékos gazdasági visszaesést jósol reálértéken 2009-ben; Lengyelországban 0,8 százalékos növekedést vár. A hitelminősítő előrejelzésében 2010-re 1,0 százalékos cseh és 1,5 százalékos lengyel növekedést, Magyarországon 0,4 százalékos GDP-csökkenést valószínűsít.
Lényegében erre a hírre rímel, hogy Bajnai Gordon miniszterelnök hétfőn New Yorkban nagy befektetési bankházak vezetőivel találkozott, és az arra vonatkozó kérdés kapcsán, hogy milyen lesz a helyzet a választások után, elmondta: szerinte a majdani kormánynak sem lesz sokkal nagyobb mozgástere, részben mert az országnak teljesítenie kell azokat a mutatókat, amelyeket elvár tőle a nemzetközi befektető közösség. A megbeszélésen olyan jelentős pénzügyi befektetők voltak jelen, mint a JP Morgan és a Rockefeller elnök-vezérigazgatója, valamint a Citigroup elnöke.
A labilis gazdasági helyzetre tekintettel nagyszabású takarékossági intézkedéscsomagot hagyott jóvá a cseh kormány. Ha az elképzeléseket a képviselőház is jóváhagyja, a jövő évi költségvetési hiány a jelenleg fenyegető 230 milliárd koronáról 155,3 milliárd koronára csökkenne. A takarékossági intézkedés-csomagról folytatott parlamenti vitát a kormány "tesztnek" tekinti. Megtárgyalása után döntenek arról, hogy ez a kormány folytatja-e vagy sem - jelentette be Jan Fischer miniszterelnök.
A Magyar Nemzetnek adott interjújában Szapáry György volt MNB-alelnök pedig azt mondta, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) nem szorgalmazta eléggé a szerkezeti reformokat hazánkban, jóllehet a lépésekre óriási szükség lenne. Jelenleg a nemzetközi pénzintézetekkel való kapcsolattartásban a Fidesz munkáját segítő szakember szerint a jövő évi költségvetés sem a rövid, sem a hosszú távú érdekeket nem szolgálja. Nincs biztosíték arra, hogy a költségvetés tartalékait ne használják fel például kampánycélokra.
Németországban 30 év óta először csökkent az új autók átlagára a roncsprémium programnak köszönhetően. A duisburg-esseni egyetem autópiaci felmérése szerint az év első felében az átlagos listaár 21430 euró volt, 3400 euróval, 13,8 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. Ez akár jó hír is lehetne, ám nem az, mivel a fizetőképes kereslet csökkenését jelzi indikátorként az árak mérséklődése.
Elkezdődött a salgótarjáni öblösüveggyár - a város egyik legrégebbi üzemének - felszámolása. Balázs Miklós felszámoló közölte: a hivatalos eljárás pénteken kezdődött, de a tulajdonosokkal még nem tudott egyeztetni. Így a gazdasági válság által egyik leginkább sújtott térségben várhatóan újabb munkahelyek szűnnek meg.
Az A.T.Kearney nemzetközi tanácsadó frissen közzétett elemzése szerint a fenntartható szerkezetváltás a jó válasz lehet a válságra, de a gazdasági válságra a cégek 15 százaléka ad csak jó válaszokat. A vállalkozások többsége viszont egyfajta "stratégiai bénultsági" állapotba kerül. A tanácsadó cég szerint a megoldást az új vállalati stratégia kialakítása, és egy ehhez igazodó, úgynevezett fenntartható szerkezetváltás jelentheti.
A záhonyi övezetben működő kis- és középvállalkozások is az előre menekülést választották azzal, hogy újabb 1,1 milliárd forint értékű cégberuházást valósítanak meg, kapcsolódóan a térség komplex gazdaságfejlesztési programjához. Az érintett cégek a fejlesztéshez 60 százalék arányú saját forrást használnak fel, a költségek további 40 százaléka pedig pályázati támogatás.
Emellett pozitív jel, hogy közel két dollárral csökkent a kőolaj ára Londonban és New Yorkban, a dollár erősödésére és a globális gazdaság élénkülésével kapcsolatban fölerősödött aggodalmakra. Ez a fogyasztóknak jó hír, ám nem felejthető el, hogy az áresésért a recessziós aggodalmak indukálták.
A válságból való kilábalás egyértelmű jele, hogy az Egyesült Államokban tovább javultak a konjunkturális kilátások. Augusztusban már az ötödik egymást követő hónapban javult a gazdasági kilátások megítélése az Egyesült Államokban, ami újabb jele annak, hogy erősödni kezdett az amerikai gazdaság. A Conference Board gazdaságkutató összetett konjunktúramutatója (leading indicators) 0,6 százalékkal nőtt augusztusban.
A júliusi növekedést 0,6 százalékról 0,9 százalékra változtatta a vezető amerikai gazdaságkutató. A szakértők valamivel magasabb, 0,7 százalékos augusztusi növekedést vártak augusztusra.