3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Sok a devizatartalék? Sok.

Én is többször leírtam már az elmúlt hónapokban, és most itt egy írás az MNB-től is:

//www.mnb.hu/Root/Dokumentumtar/MNB/Kiadvanyok/szakmai_cikkek/Devizatartalek_es_serulekenyseg/A_devizatartalek_ovatosan_csokkentheto_2014%2004%2022.pdf

(mfor.hu szerk: A szükségesnél magasabb tartalékok szintjéről az mfor.hu már tavaly májusban írt a "Matolcsyék szívfájdalom nélkül levághatják a tartalékok nagyrészét" című írásban.)

A hazai devizatartalék nagysága a magyar fundamentumok lassú javulásával párhuzamosan egyre inkább túlzóan magasnak tűnik. Két fő oka van ennek:

- egyrészt a hazai lakosság/vállalati szektor erejét megfeszítve próbálja törleszteni devizaadósságait, ami 2009 óta folyamatosan zajlik, és ennek révén a devizaadósságuk folyamatosan csökken, lásd például itt: //www.mnb.hu/Statisztika/statisztikai-adatok-informaciok/adatok-idosorok/vii-kulkereskedelem/mnbhu_fizm_20090330

- a másik fontos tényező, hogy 4 milliárd euró (több, mint 1200 milliárd forint!, a magyar GDP 4%-a) érkezik ÉVENTE az EU-ból, ami közvetlenül az MNB devizatartalékait dagasztja.

Tehát: miközben a tartalékok optimális szintje csökken (és ne feledjük, hogy a tartalékok tartásának igen komoly költségei vannak, tehát nemzetgazdaságilag káros, sokmilliárdos költséget okoz a tartalékok túl magas szintje), eközben a tartalékok mérete folyamatosan, automatikusan nő. Ebből csak az következhet, hogy az MNB-nek valamilyen módon csökkentenie kell a következő években a tartalékokat. Erre több mód is van, és abszolút nem mindegy melyik valósul meg. 

A legkockázatosabb - és valószínűleg be nem következő - az lenne, ha az MNB devizatartalékainak terhére átváltanák a lakossági devizahiteleket forintra, a beharangozott devizaadósmentés kapcsán. Ehelyett valószínűleg a végtelenített árfolyamgát fog megvalósulni, a CHFHUF árfolyam 180 forint lesz örökké...

Ennél sokkal valószínűbb, hogy az MNB fokozatosan, lassan csökkentgeti a tartalékokat, azaz a forint jelentősebb begyengülése esetén kisebb mennyiségeket piacra dob, interveniál. Ezen egyrészt nyereséget realizál, és megmutathatja országnak-világnak, hogy ő bizony (elődeivel ellentétben) nyereségesen tudja működtetni az intézményt, másrészt a forint hirtelen gyengüléseit tompítani tudja. Legvalószínűbb tehát, hogy marad az alacsony, lehetőleg reálértelemben negatív kamatpolitika, ami önmagában tartósan gyengülő forintot eredményezne, de az MNB ezt időnkénti intervenciókkal lassítani fogja, így a forint-euró keresztárfolyama inkább sávmozgásba válthat, vagy enyhén, évente 1-2-3%-kal fog leértékelődni, mivel a kamatpolitika gyengítő irányba hat, míg az intervenciók erősítőleg.  

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!