A kétpárti "szuperbizottságnak" elvileg hétfőre kellene elkészülnie a javaslattal, hogy a kongresszus költségvetési hivatala a törvény által megszabott szerdai határidőig fel tudja mérni annak hatásait. Erre a jelentősebb amerikai médiumok szakértői szerint - hacsak nem következik be valamilyen váratlan fordulat - kevés az esély. "A szuperbizottság fontolóra vette, hogy már hétfőn elismerje vereségét" - adta hírül vasárnap internetes oldalán a The Washington Post. Elemzők szerint az állam pénzügyeinek stratégiai irányíthatatlanságát jelképező kudarc az amerikai államadós-besorolás újabb, az AA+-ból az AA osztályba leminősítésével járhat.
A kongresszus az adósságplafon emelésével kapcsolatos, végül az Egyesült Államok leminősítéséhez vezető szembenállást követő kompromisszum részeként állapodott meg a "szuperbizottság" felállításáról. A törvényhozás elvben dönthet akár a határidők módosításáról is.
Ha azonban ez nem történik meg és amennyiben a hat demokrata és hat republikánus honatya (a testület munkájában mindkét fél részéről 3 szenátor és 3 képviselő vesz részt) nem tud megállapodni, akkor 2013 januárjától a polgári és a katonai kiadásokat kevés kivétellel egyformán érintő, automatikus költségcsökkentés lép életbe, amelynek értéke ugyancsak 1200 milliárd dollár. Leon Panetta amerikai védelmi miniszter arra hívta fel a figyelmet, hogy egy ilyen csökkentés a katonai eszközök számát tekintve olyan szintre vetné vissza az amerikai haderőt, amilyen a második világháború óta még nem volt példa.
A demokraták azzal vádolják a republikánusokat, hogy azok nem hajlandók belemenni jelentősebb adóemelésbe, a konzervatív ellenzéki párt szerint viszont a kormánypárt nem hajlandó a komolyabb megszorításokra.
A "szuperbizottság" végszavazásának elvileg szerdáig kellene megtörténnie, a kongresszus két házának pedig december 23-ig kellene azt - módosítások nélkül - elfogadnia. A kompromisszum elfogadásához mindhárom testületben egyszerű többségre lenne szükség. Az amerikai államadósság szerdán lépte át a 15 ezer milliárd dolláros határt, ami hozzávetőlegesen az amerikai GDP 99 százalékának felel meg.
MTI