A pénzügyminiszter pozitívan értékeli, hogy az Európai Bizottság kiszivárgott véleménye nem vitatja, sokkal inkább alátámasztja a konvergenciaprogramban szereplő makropálya elemeit, amelyek közül az infláció tekintetében lát kockázatot a nyersanyagok, az élelmiszer és az olaj magas ára miatt.
Veres János az MTI-nek adott nyilatkozatában - mivel hivatalosan a magyar kormány még nem ismeri a frissített konvergenciaprogramról készített brüsszeli véleménytervezetet - a sajtóban megjelent, a pozitív uniós értékelést valószínűsítő hírekre reagált. Elmondta: örömmel konstatálja, hogy a bizottság értékelései egyre inkább elismerő és egyetértő jellegűek a magyar konvergenciaprogramokkal kapcsolatban.
A mostani program 2008-2009-es céljainak megvalósíthatóságában "lényegében egyetértés van a bizottság és közöttünk" - mondta, és hozzátette: úgy látja, hogy a költségvetési hiánycélok 2008-ban és 2009-ben teljesíthetőek, "azaz belül maradunk a programban szereplő számokon". Ugyanakkor Veres János reálisnak tartja kiszivárgott információkban az infláció kockázataira tett utalást, legalább is azt a részét, amely kockázati elemként jelöli meg a nyersanyagok esetleges nagyobb mértékű áremelkedését.
Nem tartja valós kockázatnak azonban az utalást a magas bérnövekedést. "A közszférában szigorúan tartjuk a programban szereplő, inflációt meg nem haladó mértékű bruttó bérnövekedési ütemet" - mondta. Hozzátette: a versenyszférával kötött OÉT bérmegállapodás azon a kereten belül marad, ami a költségvetési törvényben szereplő - 1 százalékot el nem érő - reálbér növekedés feltétele.
Arról, hogy a hírek szerint Brüsszel a 2009-es 2010-es növekedési prognózist optimistának nevezi majd úgy fogalmazott: elérhető a 4 százalék körüli, 2009-es növekedés. Különösen azt figyelembe véve, hogy a bizottság értékelése reálisnak tekinti a 2008-as, a Pénzügyminisztérium által számított növekedési ütemet és a 2009-2010-es növekedés kapcsán mindössze a belföldi kereslet alakulását tekinti kérdésesnek." Azt gondolom, hogy ez is alapvetően azt tükrözi, hogy a konvergenciaprogramban szereplő, és a kormány által ma is prognosztizált 4 százalék körüli 2009-es növekedés elérhető mérték" - mondta Veres.