3p

Egyöntetűvé vált a londoni elemzői közösségben a keddi inflációs adatok után az a konszenzus, hogy a magyarországi pénzügypolitikai enyhítési ciklus legkorábban 2008 első negyedének közepén, de inkább a második negyedévben indulhat újra, egyes szakértői vélemények szerint azonban a jövő év második felében agresszív ütemet is ölthet a kamatcsökkentés a belépő negatív inflációs bázishatások és a gyenge növekedés miatt.

A KSH keddi bejelentése szerint a fogyasztói árak novemberben 7,1 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet.

Ez jórészt összhangban volt az előzetes londoni konszenzussal: az MTI által előrejelzéseikben szemlézett nagy londoni befektetési házak zömmel 7,1 és 7,2 százalék közötti éves ütemet vártak a múlt hónapról, bár voltak elemzők, akik 7 százalék alatti inflációra számítottak.

A keddi adatismertetés után Wike Groenenberg, a Citigroup globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének európai felzárkózó piaci igazgatója az MTI-nek azt mondta: a jelenlegi inflációs ütem "túlságosan messze van" az MNB céljától, ezért a magyar jegybank jó eséllyel vonakodni fog a további kamatcsökkentéstől a következő néhány hónapban.

A jövő héten nem várható csökkentés

Groenenberg közölte, hogy a Monetáris Tanács jövő heti ülésétől semmiképpen sem vár csökkentést. Hozzátette ugyanakkor: amint az infláció megtorpanásának jelei mutatkoznak, már "agresszív" kamatcsökkentésre is mód nyílik. A Citigroup londoni szakértője szerint egyelőre nehéz megjósolni a pénzügypolitikai enyhítési ciklus újraindulásának időpontját, de szerinte ez 2008 második negyedére várható. Az elemző szerint 2008 végére 3,9-4,0 százalékos szintre lassul a 12 havi infláció Magyarországon.

Michal Dybula, a BNP Paribas bankcsoport közép-európai közgazdásza a keddi inflációs adatok után az MTI-nek azt mondta: "meglehetősen furcsának" tartja a maginfláció elmúlt kéthavi gyorsulását, tekintve, hogy "a keresleti oldali nyomás teljesen hiányzik" az inflációs tényezők közül.

Februártól jöhet a lassulás

Dybula szerint mindazonáltal február-márciustól mind a maginflációban, mind a teljes kosárra számított inflációban "tisztességes mértékű lassulás" várható. Az elemző szerint az éves összevetésű maginfláció a második negyedévben 4 százalék alá, 3,5-3,8 százalékra, az átfogó infláció éves üteme 5 százalék körüli szintre süllyed, és ahogy a dezinfláció egyre lendületesebb lesz, mód nyílik a kamatcsökkentésre, amelyet egyébként a magyar gazdaság "ordítva követel".

A BNP Paribas elemzője szerint februárban indulhat újra a kamatcsökkentés, de akkor még csak igen fokozatos ütemben: Dybula egyelőre negyedévenkénti negyed százalékpontos enyhítéseket vár, és fenntartja 2008 végére szóló 6,50 százalékos jegybanki alapkamat-előrejelzését.

Már a jegybanki alapkamat szinten tartásról hozott múlt havi döntés után általánossá vált a londoni elemzői közösségben az a vélemény, hogy várhatóan a jövő év első negyedének közepéig-végéig nem lesz kamatcsökkentés Magyarországon, mert az elemzők szerint azok az inflációs kockázatok, amelyek miatt az MNB novemberben nem csökkentette alapkamatát, a következő néhány hónapban is fennállnak.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!