A Magyar Nemzeti Bank szerdán közölt adatai szerint a folyó fizetési mérleg aktívuma 2010 első negyedévében szezonális kiigazítással 557 millió euró, korrekció nélkül 344 millió euró volt. A külfölddel szemben fennálló finanszírozási képesség (a folyó fizetési mérleg és a tőkemérleg együttes egyenlege) 793 millió euró (212 milliárd forint) volt. A szezonális hatások kiszűrésével a finanszírozási képesség a GDP 2,7 százaléka (179 milliárd forint).
Barta György, a CIB Bank vezető elemzője szerint a fizetési mérleg első negyedéves adatai azt mutatják, hogy Magyarország finanszírozási helyzete most teljesen rendben van, és ez pozitívan hat az ország kockázati megítélésére.
Értékelése szerint elsősorban a külkereskedelmi adatok miatt alakult jól a fizetési mérleg. Hozzátette, hogy a külkereskedelem korábban már közölt havi aktívumai alapján nem volt meglepetés a fizetési mérleg első negyedéves pozitívuma. Ami viszont "szemet szúrt", hogy a tőkemérlegben is nagyobb pozitívum alakult ki.
A fizetési mérleg az év végére Barta György számításai szerint nulla körüli értéket mutathat.
Várakozása szerint az idén a külkereskedelmi mérleg még mindig jelentős többletet mutat majd, a pozitívum azonban némileg mérséklődhet ahogy a belső kereslet fokozatosan helyreáll. Az eddig intenzíven bővülő export alakulásában pedig plusz kockázatot jelent az, hogy a fő felvevő piacokon, például Németországban az év második felében lassulás várható a GDP növekedésében. Ezen kívül a profit repatriálások kezdenek intenzívebbé válni, ami szintén kihat a jövedelmi mérlegre.
Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője szintén kiemelte, hogy a Magyarországon működő külföldi vállalkozások egyre több pénzt utalnak haza, ahogy a gazdasági helyzet javulásával egyre több nyereséget termelnek. Ez az alapvetően kedvező folyamat a fizetési mérlegben ellensúlyozza a többi kedvező irányú változást, például az áruforgalom vagy a szolgáltatások egyenlegének javulását.
A Raiffesen Bank elemzője az idei év egészében szintén nulla körüli folyó fiztési mérleg egyenleget vár a tavalyi kis pozitívum (185 millió euró) után.
Összességében az első negyedéves adatok azt mutatják, hogy a magyar gazdaságban zajló folyamatok megnyugtatóan alakulnak, és kedvező irányú a változás - tette hozzá Török Zoltán.
MTI/Menedzsment Fórum