A Goldman Sachs (GS) közgazdászai azzal számolnak, hogy a monetáris tanács hangneme valamivel enyhébb alapállásra utal majd a kamatdöntő ülés utáni közleményében, tükrözve az európai és a globális növekedéssel kapcsolatos aggodalmakat, valamint a lassabb kilábalási ütem és különösen a csökkenő olajárak inflációra gyakorolt lefelé ható nyomását.
A GS elemzői ugyanakkor azt is valószínűsítik, hogy az MNB monetáris testülete egyelőre nem módosítja a kamatpolitikára adott iránymutatását, amely az alapkamat szinten tartására utal 2015 végéig. Ha azonban a makrokilátások tovább romlanának, és ha az inflációs kilátások még alacsonyabb inflációs pályát valószínűsítenének, akkor a monetáris tanács enyhébb alapállásra valló retorikát fűzhet a decemberben esedékes következő inflációs jelentéshez - jósolják a Goldman Sachs londoni elemzői.
A JP Morgan elemzői felidézték, hogy az MNB a fogyasztói árindex szeptemberben mért 0,5 százalékos - a várakozásoknál sokkal nagyobb - éves összevetésű visszaesését egyszeri tényezőknek tulajdonította, és nem látja a szélesedő, tartós defláció kockázatát.
A JP Morgan közgazdászai közölték ugyanakkor, hogy várakozásuk szerint a magyarországi infláció a következő hónapokban egyre nagyobb mértékben elmarad az MNB jelenleg érvényben lévő prognózisától, elsődlegesen a meredeken csökkenő olajárak miatt.
A cég londoni nyersanyagpiaci stratégái drasztikusan, 30 dollárral 85 dollárra csökkentették a globális alaptípusnak tekintett Brent olajfajta jövő évi hordónkénti átlagárára szóló prognózisukat.
A JP Morgan elemzői mindezek alapján 1,5 százalékos átlagos inflációt várnak Magyarországon 2015 egészére, kiemelve, hogy ez 1 százalékponttal alacsonyabb az MNB legutóbbi előrejelzésénél.
A ház szerint az inflációs folyamatok láttán az MNB monetáris tanácsa enyhébb alapállásra válthat a decemberi inflációs jelentésben, és ez 2015 elején további jegybanki kamatcsökkentésekhez is vezethet.
Más nagy londoni házak akár igen jelentős újabb MNB-kamatcsökkentést sem zárnak ki.
A Commerzbank elemzői Londonban ismertetett minapi devizapiaci körképükben úgy vélekedtek: az éves összevetésű magyar fogyasztói árindex szeptemberben mért 0,5 százalékos visszaesése "erőteljes jelzés" arra, hogy módosulhat az MNB monetáris politikája. A ház felülvizsgált előrejelzése ennek alapján azt valószínűsíti, hogy az MNB alapkamata a jelenlegi 2,10 százalékról 1,70 százalékra csökken 2015 első negyedéig.
A keddi kamatdöntő ülés előtti előrejelzésükben a Barclays elemzői sem zárták ki az MNB további kamatcsökkentéseit. A ház közgazdászai szerint a monetáris enyhítési ciklus befejeződésére tett utalások ellenére is most már úgy tűnik, hogy további kamatcsökkentések válhatnak szükségessé a zuhanó infláció és a magyar gazdaság 2015-ben valószínűsíthető lassulása miatt.
A Barclays elemzői hangsúlyozták ugyanakkor: várakozásuk szerint a magyar jegybank nem szánja el magát kamatcsökkentésre inflációs előrejelzésének felülvizsgálata előtt. A cég szerint ez valószínűleg a decemberi vagy a márciusi inflációs jelentésben megtörténik.
MTI