Májusban 428,8 millió euró aktívummal zárt a külkereskedelmi termékforgalom az első becslések szerint, míg az első öt hónapban a pozitívum 2.250,4 millió euró volt, az előbbi 4,6 millió euróval, az utóbbi 848,6 millió euróval több az egy évvel korábbinál.
A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a kivitel májusban 5.692,4 millió euró volt, ami 22,7 százalékkal több a tavalyinál. A behozatal 24,9 százalékkal 5.263,6 millió euróra nőtt. Az első öt havi export 19 százalékkal 27.526,7 millió euróra nőtt, míg az import 16,3 százalékkal 25.276,3 millió euróra emelkedett.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője úgy vélte, az export és az import növekedése egész évben fennmarad, a kérdés csak az, hogy milyen ütemű lesz a gazdasági növekedés a térségben, illetve Európában, ami hat a külkereskedelem alakulásra is.
Ahogy az Mfor.hu reggeli cikkében is megírta: az export és az import felfutása világszerte megfigyelhető, de például Németországban is jobban nőtt a behozatal a kivitelnél. E mögött szintén készletfeltöltés figyelhető meg.
Az elemző szerint ugyanakkor sok bizonytalan tényező befolyásolja a magyar export és import alakulását, így például az, hogy miképpen alakul a magyar fogyasztás, s hogyan hatnak az uniós országok költségvetési megszorító intézkedései az ottani felhasználásra, illetve importkeresletre.
Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője májusra valamivel nagyobb, 500 millió euró fölötti aktívumot várt.
Az export növekedése nem lepte meg, az import bővülése azonban már érdekesebb volt számára, mivel a belső fogyasztás, illetve a beruházások alakulása szerinte nem indokolja a behozatal ilyen mértékű emelkedését. Úgy vélte, a kiskereskedelmi fogalom és a fogyasztás továbbra sem élénkül, a beruházások sem bővülnek. Ezek élénkülése csak jövőre várható.
Részben egyetért ezzel Suppan Gergely, aki azonban úgy véli, a második félévben már élénkülhet a belső fogyasztás. Úgy vélte, a munkaerő-piaci helyzet stabilizálódása, némi javulása pozitívan hat majd a belső fogyasztásra is. Igaz, ezt befolyásolja az is, hogyan alakul például a svájci frank árfolyama, ami törlesztőrészleteken keresztül befolyásolja a családok fogyasztását, s így a kiskereskedelmi forgalmat.
Suppan Gergely az exportról elmondta, növekedésében szerepet játszik az is, hogy az elmúlt hónapokban jól alakult az ipari termelés is.
Mindkét elemző annak tulajdonítja az import májusi megugrását, hogy a cégek feltöltik a termelési célú raktárkészleteiket, amiből a későbbi hónapokban majd exporttöbblet lesz.
Török Zoltán a külkereskedelmet illetően tartós fordulatra nem számít, úgy véli, a következő időszakban ismét jobban nő majd az export, mint az import. Ugyanakkor csökken a dinamikája, egyrészt a jobb bázisadatok miatt, másrészt pedig azért, mert a nyugat-európai gazdaságoknak a növekedés mérséklődése miatt lanyhul majd az importkereslete.
Suppan Gergely elmondta azt is, várakozásaik szerint az idén 5 milliárd euró körüli lesz a külkereskedelmi többlet a tavalyi majdnem 4 milliárd euró után. Hozzátette: pozitívum, hogy az első öt havi aktívum jelentősen nagyobb, mint a tavalyi év hasonló időszakáé.
MTI/Menedzsment Fórum