3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nemzetközi elemzők szerint a kormányfő által szerdán bejelentett újabb intézkedések javítják ugyan a költségvetés egyenlegét, de csak elhalasztják a fájdalmas döntések meghozatalát. A dolog pozitívuma, hogy végre kibújt a szög a zsákból, kiderült, mit akar tenni a kormány, ugyanakkor az átmeneti adók mellett nem látszanak a strukturális reformok - véli a szakértők többsége.

Szerdán jelentette be a miniszterelnök, hogy még az idén újabb különadókat vet ki a kormány: a távközlési szektornak 61, az energiaszolgáltatóknak 70, a kereskedelmi láncoknak pedig 30 milliárd forintot kell befizetniük a kasszába. Mindegyik adót - a bankadóhoz hasonlóan - három évre vetik ki, így az elemzők szerint csak elodázta a kormány a probléma valódi megoldását.

A választások után jöhet a nagygenerál

Az önkormányzati választások után a kormánynak megvan a lehetősége, hogy teljesen átalakítsa a gazdaságot - vélekedik David Oxley, a Capital Economics londoni elemzője. "Ezekkel az intézkedésekkel a kormány kibújik a feladat alól, hogy teljes, jövőbe mutató reformokat hajtson végre" - teszi hozzá a szakember a Bloomberg beszámolója szerint.

Oxley szerint a kormánynak hátat kellett volna fordítani a populista intézkedéseknek és meg kellett volna hozni azokat a fájdalmas intézkedéseket, melyek biztosítják az állami kiadások fenntarthatóságát. A Bloomberg cikke emlékeztet arra is, hogy hazánkban az államadósság a GDP 78,9 százaléka, ami a legmagasabb az EU keleti tagállamai között.

"Végre kibújt a szög a zsákból, a kötvénypiaci szereplők pedig viszonylag boldogok lehetnek" - kommentálta az újabb válságadókat Simon Quijano-Evans, a Credit Agricole Cheuvreux bécsi szakembere. Szerinte a mostani lépések megnyithatják az utat a további esetleges kamatcsökkentések előtt.

Úgyis mi fizetjük

A válságadókkal érintett cégek minden bizonnyal a fogyasztókra terhelik majd az újabb terheket, amivel tovább csökkenhet majd a belső fogyasztás és a gazdasági növekedés - véli Tóth Gyula, az UniCredit bécsi elemzője. Szerinte az emberek mindenképpen meg fogják érezni a most bejelentett intézkedések hatásait, ha nem is olyan gyorsan, mint egy direkt áfaemelés esetén.

Abban egyetértenek az elemzők, hogy az újabb intézkedésekkel tartható lesz a 3,8 százalékos idei hiánycél, azt azonban nehéz megmondani, hogy ez elég lesz-e például a hitelminősítőknek ahhoz, hogy javítsanak hazánk besorolásán. Egyelőre azt sem lehet megjósolni, hogy a hangulat esetleges javulása esetén november végén csökkenti-e az alapkamatot az MNB.

A forint szerda este először erősödéssel reagált a miniszterelnök szavaira, majd ez még a csütörtök reggel is folytatódott. Kora délutánra azonban fordult az irány: a 274,29-es euróárfolyam már 0,6 százalékkal magasabb volt a tegnapinál. A dollárral szemben 195,04-nél állt a hazai fizetőeszköz, a svájci frank pedig 205,08 forintba került.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!