A felmérés megállapításai szerint az új befektetések iránti igény már most az eddigi legmagasabb érték közelében jár. "Az eredmények alapján úgy véljük, hogy a közép-európai kockázati tőkebefektetések iránti igény továbbra is növekedni fog" - vélekedett Seres Béla, a Deloitte Pénzügyi tanácsadás üzletágának vezető partnere.
"A friss tőke bevonása terén 2006-ban elért sikereknek és a Közép-Európában megjelenő új alapoknak köszönhetően a régióban erős kockázati tőke tevékenység várható. Várakozásaink szerint egyértelműen az új befektetések fognak a középpontba kerülni" - mondta el Seres. A felmérés szerint az új befektetésekre irányuló korábbi érdeklődés csak még tovább erősödött, és a kockázati tőke ügyletekhez rendelkezésre álló hitelkínálat is gyorsan bővült az elmúlt három évben.
A tranzakcióknál használt hitelszint már megközelíti az érettebb piacok eredményeit, és a nagyobb ügyleteket a bankok közötti kifejezetten erős verseny jellemzi. Ugyanakkor változatlanul a piacvezető cégek állnak a vételi szándékok középpontjában, és ez megerősíti az alapok és tranzakciók Közép-Európában is tapasztalható méretnövekedési tendenciát. A fentiek alapján a felmérés a jövőre nézve több éles befektetői verseny eredményeként létrejött tranzakciót valószínűsít. A felmérés rámutat, hogy az alacsony szorzókon történő vásárlás, és a magasabbakon történő eladás ma már nem elegendő. Mostanra már az értéknövelés (bevételek, működési hatékonyság növelése, stb.) is elengedhetetlen feltételévé vált a közép-európai tranzakcióknak.
Nyilvánosból zártkörű
"A kelet-európai piac egyre érettebbé válik - ezt az is alátámasztja, hogy növekszik a menedzsment kivásárlások és a nyilvánosból zártkörűvé váló társaságok száma" - mondta Seres. Például a BorsodChemet jelenleg alakítja át a Permira zártkörűvé. Lengyelországban pedig az Oaktree Capital Management sikeres ajánlatot tett, és így tovább növelte részesedését a Polmos Lublin SA szeszipari cégben, amelyet jelenleg vezet ki a tőzsdéről.