A Szlovák Autóipari Szövetség (ZAP) közlése szerint az utolsó támogatásokat csütörtökön fizetik ki, s ettől a naptól kezdve a gyűjtőtelepeken leadott gépkocsik után már nincs jogosultság roncsprémiumra.
A roncsprémiumot március 9-én vezeték be, s a kormány erre a célra 33,2 millió eurós összeget hasított ki az állami költségvetésből. Az ipari tárca már javasolta az újabb 33,2 millió euró jóváhagyását, de a döntést elhalasztották. A pénzügyminisztérium ugyanis szeretné előbb részletesen megvizsgálni az intézkedésnek eddig milyen hatása volt a gazdaságra.
"Időre van szükségünk, hogy kiértékeljük az intézkedés pozitívumait, illetve negatívumait" - nyilatkozta Peter Kazimír, a pénzügyi tárca államtitkára. Lubomír Jahnátek ipari miniszter nem zárta ki, hogy a második körben esetleg módosíthatják a roncsprémium odaítélésének egyes feltételeit. Robert Fico miniszterelnök korábban azt nyilatkozta: ha a roncsprémium beválik, mérlegelik az újabb pénzek felszabadítását erre a célra.
A roncsprémium program keretében akár 2000 euróval is olcsóbban vásárolhatja meg új személygépkocsiját az a szlovák állampolgár, aki tíz évnél idősebb kocsiját leadja a roncstelepen.
A február végén kiadott kormányrendelet alapján az állami támogatás alapösszege az új gépkocsi megvásárlásakor 1000 euró. Ha azonban a kereskedő hajlandó 500 eurós árengedményt adni a vevőnek, akkor az további 500 eurós támogatást kap az államtól. A vevő így összesen 2000 eurós kedvezményhez juthat. Ezt a támogatást a maximum 25 ezer euróba kerülő új gépkocsiknál lehet igénybe venni.
A kormány azzal számol, hogy a roncsprémium új gépkocsik vásárlására ösztönzi a lakosságot, és ez segíteni fog a válsággal küszködő autóiparnak. Több piaci elemző ugyanakkor azon véleményének adott hangot, hogy a roncsprémium nem jó megoldás, és nem fog hozzájárulni a kereslet növeléséhez. A szlovák autóipari szövetség támogatásáról biztosította az ügyben a kormányt.
Szlovákiában tavaly majdnem 100 ezer új személygépkocsit adtak el. Idén februárban viszont mintegy 40 százalékkal kevesebb új autót adtak el, mint egy évvel azelőtt.
A nem hivatalos kimutatás szerint roncsprémium reményében március 9-e után több mint 22 ezer személygépkocsit zúztak be, nagyjából ennyire elég a 33 millió euró. Mintegy 6000 személy már új autót is vásárolt, illetve rendelt. Az olcsóbb gépkocsik iránti kereslet ugyanis nagyon felfutott, s ezért több modellre heteket, hónapokat kell várni.
Jahnátek miniszter szerint az állam mintegy 4,8 millió eurós bevételhez jut a gépkocsik eladásából származó adók következtében. Szlovákiában több mint 1,6 millió személyautó van bejegyezve, ebből mintegy 100 ezer felel meg a roncsprémium követelményeinek, tehát idősebb tíz évnél.