A posta is leáll. Mi lesz este a Parlamentben?
A Ferihegyi repülőteret ugyan érinti majd a munkabeszüntetés, ám komoly fennakadást előreláthatólag nem fog okozni. Szollár Domonkos szóvivő tájékoztatása szerint az utasokat kevésbé érintő dolgozók (például a üzemanyag-kiszolgálással foglalkozók) fognak sztrájkolni. Mindezek következtében késésekkel számol a reptér, ám minden gép el fog indulni.
Könnyen lehet ugyanakkor, hogy a karácsonyi lapok már nem érnek célba, mivel határozatlan idejű sztrájkot hirdettek keddtől a postások azt követően, hogy nem született megállapodás a bértárgyalásokon. A Kézbesítők Szakszervezete csak akkor fújja le a munkabeszüntetést, ha hétfő délig újabb, számukra elfogadható bérfejlesztési javaslatot kapnak a Magyar Posta menedzsmentjétől.
Éles viták az MSZP-ben
A Magyar Szocialista Párt múlt hétfőjén helyreállította az egységet, és az SZDSZ-el közösen megszavazta a kormány módosító indítványait az egészségügyi reformról. Ekkor úgy tűnt, hogy a törvény sorsa végleg eldőlt. De Szili Katalin házelnök a hét közepén egy interjúban felvetette, hogy halasszák februárra a végső döntést a több biztosítós modellről.
Szili Katalin elmondta: több szervezettől, szakszervezettől és a Magyar Tudományos Akadémiától is kapott megkeresést, valamint az MSZP Fenntartható Fejlődés Munkacsoportja is arra kérte, tegyen javaslatot az egészségbiztosítási törvény végszavazásának elhalasztására.
A Parlament elnöke ezért még a múlt héten levelet írt a miniszterelnöknek és a szocialista frakcióvezetőnek, valamint a képviselőcsoport keddi ülésén is elmondta indítványát. Szili Katalin véleménye szerint a halasztásnak az volna az értelme, hogy a társadalommal meg lehet ismertetni és el lehetne fogadtatni a törvényt. "Ugyanezért kértem azt is, hogy hozzák nyilvánosságra a már elkészült végrehajtási rendeleteket" - közölte a házelnök.
Gyurcsány magabiztos
Ennek ellenére úgy tűnik, hogy a szocialista frakció túlnyomó többsége kitart a nagy nehezen összehozott reform mellett. Kérdés, hogy ez elégedetlenkedők felvállalják-e nyíltan ellenérzéseiket, vagy csendben "igen" gombot nyomnak. A parlamenti erőviszonyok ismeretében ha 17 honatya nemmel szavazna, akkor a törvénytervezet megbukna. Ám egyelőre nem tudni pontosan, hányan vannak a Szili Katalin körül csoportosulók és mennyire elszántak véleményük kifejezésre juttatatása érdekében. Szombaton mindenesetre Gyurcsány Ferenc miniszterelnök magabiztosan nyilatkozott: szerinte hétfőn el fogják fogadni az egészségügyi reformokat.
Menedzsment Fórum